Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За мигрантската криза- да се говори в прав текст и да се действа бързо

Можеше ли да бъде избегнат казусът "Хрманли"? Защо коментарите отново са "пост фактум", а не превантивни? Проспа ли държавата "искрите" на пожара, който изначално показваше, че ще се разгори буйно и опасно?

Застрашена ли е националната ни сигурност от бежанци, мигранти, нашественици - хора, които преминават нелегално границите ни и има ли решения? Реални ли са заплахите на Ердоган към Евросъюза и какво следва от тях за България? Разговорът ще е с проф. Димитър Димитров, ръководител на катедра "Национална и регионална сигурност" в УНСС . 

Това не е бежански проблем, няма равенство с мигранския проблем. Точно такива – мигранти, са повечето хора, които обитават лагера в Харманли. Назоваването на нещата с истинските им имена е важно, за да е успешно вземането на следващи решения.

Инцидентът показва, че има проблеми в работата на службите, посочи проф. Димитров.

Ако се запушат пробойните в нашата граница, проблемите ще бъдат по- малки и по- малко. От няколко години проблемът дава знаци, че ще расте- припомни Димитров и даде пример, че от 200-300 пробива на границата на година преди години, днес вече са многократно повече.

Заловените са хванати във вътрешността на страната, това вече ги вкарва в друг режим на регистрация, настаняване...

Събрани толкова много млади мъже на едно място, нееднородни като произход, трябва да се очаква, че подобни напрежения са възможни.

България трябва да търси общоевропейско решение, сами не можем да успеем.

Тезата на проф. Димитров е, че армията трябваше да участва от началото на конфликта, защото проблемът е част от защитата на националната ни сигурност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21