Как музеите да впечатлят посетителите от всички възрастови групи - основна тема на двудневния форум, който се организира от Общинска фондация „Пловдив 2019“ в партньорство с Двустранната комисия за опазване на културното наследство FULBRIGHT.
Музеите по принцип са притегателен център за всички хора, независимо от възрастта. Необходимо е известно разчупване на модела, който до момента съществува. И ние правим доста сериозни усилия в тази посока, за да станем още по-интересни за всички. Включително и за младите хора, тъй като нашата мисия е да предаваме паметта на нацията поколения наред. Интересното е, че още първия ден се чуха доста интересни доклади в посока на разчупване на моделите, за по-интерактивни действия от страна на музеите, за дигитализация на технологиите в нашите музеи. Тъй като като знаем, че нашето поколение по друг начин разглежда културното наследство. Но сегашното поколение използва изключително много технологии, борави с интернет и ние трябва да сме адекватни на това време и затова се опитваме да го направим, обясни Борис Хаджийски.
Той е категоричен, че дигитализацията на музеите трябва да бъде направена. Независимо, че не разполагат с големи бюджети.
Наистина бюджетите са ограничени, но по отношение на дигитализацията ние нямаме избор. И трябва да я направим, тъй като това е крайно необходимо не само за публиката. Това е необходимо и за яснотата на нашите фондове, по отношение на инвентаризации, на изследвания, по отношение на рекламата на културно-историческото ни наследство. И с малко или с повече пари - ние сме длъжни да я направим. В последните години сдружение „Български музеи” насочва усилията си именно в тази посока - да осигурява държавна финансова подкрепа, за да могат музеите да започнат да се развиват като по-модерни институции. И да се изравняват с европейските модели, допълни още Хаджийски.
Българските участници в конференцията се обединиха около тезата, че трябва да се засили връзката между музеите и училищата.
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..