В Районния съд стартира делото за опожаряването на старите тютюневи складове на Пловдив.
То е срещу сочения за подпалвач на складовете – бездомникът Любомир Данчев
Те изгоряха „до скелет“ на 20-ти август, от, може би – една захвърлена цигара.
Огънят, тръгнал вероятно от клошарска стаичка в една от порутените, занемарени и изоставени, но иначе със статут на „културни паметници“ постройки, за няколко часа изпепели всички, а пожарът предизвика огромен обществен резонанс.
Гневната реакция на станалото надхвърли мащабите на обикновения инцидент и прерасна в яростен граждански бунт срещу дългогодишното безхаберие на институциите – държавни и общински, спрямо състоянието на легендарните стогодишни постройки, за което всички се сетиха едва след като те рухнаха овъглени.
Жарта на останките от складовете, изпепелени в онзи горещ, летен съботен следобед на 20-ти август, димя дни наред, през които всички търсеха виновника за пожара – в буквален и преносен смисъл.
Кой и защо би имал полза от опожаряването на културните паметници, макар и отдавна станали частна собственост - версиите варираха от подозрения за чисто корпоративни интереси, до конспиративни теории.
Междувременно, разследващите органи бързо разкриха вероятния причинител на палежа – беден, нещастен, бездомен и психически лабилен клошар, обитавал, оказа се, от години нещо като стаичка в един от складовете.
Криминалисти и пожарни експерти бързо и удобно излязоха със заключение, че в нехайството си Любомир Данчев е хвърлял незагасени цигари, които са подпалили вътрешната дървена конструкция на стария склад.
След няколко предварителни заседания, различни съдебни състави разпоредиха клошарят да остане за постоянно в ареста до началото на делото, заради редицата, според тях, опасности за обществото и разследването, ако той бъде освободен под по-лека мярка за неотклонение.
Днес започва делото срещу него по същество. Любомир е обвинен за запалване по непредпазливост на културните паметници. Всъщност, на първия, от когото последва всеобщият опустошителен пожар, погълнал всичките 5 околни сгради.
Нанесените щети са за над 11 млн. и 700 хил. лева, твърди прокуратурата.
Като се позовава на заключението на шесторната пожаро-техническа експертиза, обвинението приема, че стихията е резултат от небрежността на 45-годишният бездомник, който, смята се, е изхвърлил незагасена цигара в кош с отпадъци в обитаваната от него стая на четвъртия етаж на един от складовете.
Фасът е подпалил търкалящите се наоколо хартии и боклуци и оттам е възпламенил струпаните килими, пътеки, мокет, дюшеци. Те тлеели дълго време, поради което пожарът е видимо избликнал няколко часа по-късно. Чак След това огънят лумнал навсякъде, казва експертизата.
Въпреки яростното търсене на виновник за бедствието, в преобладаващата си част общественото мнение възприе посоченият за подпалвач клошар като нарочен за изкупителна жертва.
Главният прокурор Сотир Цацаров и цялото държавно обвинение обаче изтъкнаха тази версия като основна, макар и да се разследваха и други вероятности – евентуални инвестиционни намерения спрямо изгорелите складове.
След шумен обществен отзвук, защитата на безимотния, безпаричен и психично лабилен бездомник бе поета безвъзмездно от възможно най-тежката артилерия в бранша – председателят на пловдивската адвокатска колегия Стефан Левашки и първата му заместничка - Зоя Тошкова.
Двамата не само го представляват в това дело с тежки обвинения, но и са поели буквално грижата за него – купуват и му носят в ареста храна, дрехи, цигари, дребни подаръчета и го окуражават непрекъснато.
По делото са разпитани 45 свидетели, назначени и изготвени са пожаротехническа, стоково-оценъчни, съдебно-химически, трасологическа и други експертизи.
По досъдебното производство са събирани доказателства и за извършени престъпления от длъжностни лица, касаещи запалените сгради – паметници на културата.
Материалите в тази насока са отделени в самостоятелно производство, по което разследването продължава.
Полицаи от Пловдив преследваха софийски автомобил по време на акция срещу разпространението на фентанил, съобщиха от МВР. Акцията е проведена след получаването на оперативна информация за разпространяване и трафик на 300 грама фентанил. Около 14.15 часа полицейски екип на Шесто РУ е подал сигнал за спиране на лек автомобил, но шофьорът не се е..
Общинският съвет единодушно реши да дари 10 000 евро от бюджета на Пловдив, с които финансово да се подпомогне дейността на Български културен клуб „Една роза“ в Битоля, Република Северна Македония. Общинските съветници от ППГОС „Съединени за Пловдив“, които са вносители на предложението бяха заложили първоначално сума от 5000 евро като..
С до 140%, се увеличават таксите за издаване на строителните разрешения в Пловдив. Предложението на заместник-кмета Хакъ Сакъбов за изменение на Наредбата за определеянето и администрирането на местните такси и цени на услугите в Община Пловдив беше подкрепено от 40 съветници, осем се въздържаха. С днешното решение за разглеждане, одобряване и..
След бурни дебати, които продължиха близо 2 часа, Общинският съвет не прие предложението за създаването на фонд „Благоустрояване“, в който трябваше да постъпят 60% от средствата от всички такси за строителни разрешения. Парите трябваше да се предоставят на районните кметства за реализиране на инфраструктурни проекти. За предложението гласуваха..
Българската агенция по безопасност на храните прилага допълнителни мерки, насочени към ограничаване на разпространението на шарката по дребните преживни животни. Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ се въвежда забрана за изкупуване на сурово овче и козе мляко от територията на област Пловдив. За да бъдат подпомогнати засегнатите..