Политологът Страхил Делийски прогнозира създаването на служебен кабинет около Коледа, който ще бъде с кратък живот. Той прогонозира и успокоение, предимно в хората, заради коледните и новогодишни празници.
Хората вече навлизат в празниците, ще спрат да се интересуват от политика, ще слушат коледни песни по молове и магазини и това ще освободи политиците от по сериозни ангажименти, каза Делийски.
Според политолога, има противоречие в казанато от президента Плевнелиев, от една страна, че този парламент е изчерпал възможностите си, и от друга, че се надява да се състави кабинет врамките на настоящето НС. Ясно прозира намерението е да се забави съставянето на кабинет, друг е въпросът защо .
Все още е валиден и варианта, това правителство да остане до влизането в длъжност на президента Радев, отбеляза още Делийски.
Големият проблем е, че цялата неяснота около този процес делегитимира институциите, които отговарят за него, и това още повече намалява доверието в политическите институции. Ние като граждани, нямаме яснота за това, което се случва, и това ни кара да спекулираме понякога.
Той коментира и казаното от Корнелия Нинова, след връщането на мандата, че в тази ситуация, правителството на ГЕРБ трябва да прекрати възлагането на обществени поръчки/ 4,5 милиарда лева/,както и назначаването на посланици и членове на политически кабинети така : Това е така при всеки край на един кабинет. Няма политическа сила, която да не е обвинявана в подобен тип поведение, включително и тази на Нинова.
А за изказването на премиера в оставка Борисов, че референдумът по идея на Слави Трифонов е атака срещу държавността, отбеляза, че доскоро Борисов беше на друго мнение и призоваваше да си сърбаме супата, която сме надробили. Тази ситуация е предизвикана от него и от никой друг, и залогът не е честта и достойнството на отделния политик, а стабилността на политическата система.
Политологът напомни да се опираме на институционалната логика, която регулира процеса, и тогава, няма да говорим, че има политическа криза и че се случва кой знае какво.
Цялото интервю със Страхил Делийски е в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...