Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не e редно съдии да протестират, но живеем в абсурдна държава

| обновено на 09.12.16 в 16:22

Няколкостотин съдии протестираха повече от три часа днес пред сградата на ВСС. Те настояваха за оставката на Съвета и на главния прокурор Сотир Цацаров. Конкретният повод за недоволството на магистратите бе решението на ВСС да направи проверка на забавянето на делата в Софийския районен съд и в СГС. 

По време на протеста стана ясно, че председателят на СРС Методи Лалов подава оставка, за  да покаже на ВСС, че не може да размахва пръст и да обвинява за всичко ръководството на Районния съд.

Протестът на съдиите бе подкрепен от граждани и от неправителствената организация "Правосъдие за всеки". В интервю за Радио Пловдив адвокат Мирослав Мичев, който е неин представител, припомни, че това е втори протест на съдиите като първият беше преди година, заради неосъществената съдебна реформа. 

"По принцип не им е работа на съдиите да протестират, но живеем в абсурдна държава и затова този протест е нормален.

За втори път съдиите се осмеляват публично да говорят за проблемите си, защото това което беше направено беше имитация на реформа. Проблемите тепърва ще се задълбочават", коментира Мичев.

Той подчерта, че решаването на проблемите в съдебната система минава през промени в Конституцията, свързани с премахването на политическото влияние във ВСС и реформа в прокуратурата. 

"Във ВСС 11 от членовете се избират от Народното събрание, което позволява в този орган да се извършва кадруване, което в хода на работата води до изкривяване. За хората в сектора е ясно, че решенията, които се взимат са далеч от закона. За ограничаване на това влияние е необходима конституционна промяна", каза адвокатът и припомни, че "Правосъдие за всеки" е организирал подписка с искане за промени в Основния закон.

"Промените в прокуратурата са свързани не толкова с личността на главния прокурор, а с факта че тя не работи. Тежката корупция под формата на скандали, които излизат, показва че обвинението не си върши работа. Така се стига до тежки изкривявания и скандали, които наблюдаваме", коментира юристът.

Той защити работата на магистратите от СРС и СГС като каза, че забавянето на делата  не е резултат от несправяне с работата, а защото те са заринати от дела. По думите му, ВСС прилага  двоен стандарт при прилагането на дисциплинарни наказания на магистрати. За пример бе посочен случаят "Яневагейт", "който е свързан с много зависимости и разпад  на държавността. Чрез този скандал се показва как разделението на властите не съществува, има тежка обвързаност и подчиненост на съдебната система, която произвежда скандали", каза адвокатът.

Конфликтът в съдебната система е концептуален, а не само резултат на междуличностна нетърпимост. Ако принизим случващото се само на ниво междуличностни конфликти, това ще маргинализира проблемите, коментира Мирослав Мичев.

Според него съдебната реформа и промените в Конституцията не могат да бъдат поставени на референдум, защото изискват експертно мнение. 

"Въпросите са изключително сложни и много, за да бъдат сведени до референдум и освен това са до такава степен концептуални, че е безотговорно да ги задаваме на хората, без те да имат квалификацията да вземат отговорното решение", смята адвокат Мичев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06