Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредица от случайности е довела до инцидента в Хитрино

Снимка: Мария Костова

Влаковата композиция е трябвало да влезе в в Хитрино с 40 километра в час, защото е имало отклоняване в друг коловоз, тъй като е трябвало да се размине с пътнически влак на следващата гара.

Предстои да се разбере дали машинистите са видели тази сигнализация. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Настимир Ананиев, председател на транспортната комисия в парламента.Предстои да се уточни и дали има превишение на скоростта.

Има и още един интересен момент, подчерта народният представител. Според мен това е една поредица от случайности и съвпадения, които са се случили, за да стане този инцидент такава трагедия, допълни още Ананиев.

Народният представител обяви, че е трябва да се направи анализ на съществуващия контрол, който да установи - има ли сериозен проблем в тази насока.

Предстои да се извърши преценка на идеята за извеждане на опасните товарни превози извън рамките на населените места. Необходим е анализ, който да установи кои са местата, които са застрашени от подобни инциденти. Трябва да се предприемат и конкретни мерки. Включително и къде се налага извеждане на нови релси, които да изкарват опасните товари извън населените места. Но нека да бъдем реалисти – изграждането на една нова линия е свързано с капиталови разходи, инвестиции и време, смята Ананиев.

Той припомни, че преди години железопътната инфраструктура е била извън градовете, но с разрастването им това се е променило.

Цялото интервю с Настимир Ананиев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15