Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Монголия с паметник на Кирилицата на Антарктида

Високо и към небето - българи и монголци вдигат паметник 
на кирилицата на Антарктида. За знаците, които бележи инициативата – разговор с покорителя на върхове проф. Христо Пимпирев

Проф. Пимпирев: Започваме едно необичайно и българско дело с Българо-монголското дружество за приятелство, но то има дълбоки корени. В основата на всичко е сегашният посланик на Монголия в България  Н.Пр Лхамсурен Дугержав, който е завършил в България и след това защитава и голяма докторска дисертация също в България и е много свързан с българския народ и култура. Самият той казва, че е наполовина българин и още преди 15 години с тогавашния посланик на Монголия дойдоха при мене в Антарктическия институт с желание да започнат тяхна антарктическа дейност именно с България. Тогава България вече беше уважавана антарктическа държава с полярна база на Ледения континент, със сериозна научна програма и разбира се, аз се поласках от факта. Те имат два големи съседа – Китай и Русия, които притежават стократно по-силни антарктически програми, финансирани с милиарди долари на Антарктида, а те се обърнаха към малка България.  Оттогава научното ни сътрудничество с Монголия набра доста голяма сила. Преди три години заедно стъпихме на Южния полюс и вчера, когато се навърши 105-та годишнина от първото му покоряване, аз си спомних как преди 3 години занесох на най-южната точка на планетата българското знаме.

Миналата година, за да се почете сътрудничеството между двата народа, беше построен паметник на кирилицата в столицата на Монголия – Улан Батор. Единствената страна в Азия, която използва кирилицата, е Монголия. Наша огромна гордост е, че именно България е дала на света Кирилицата. И защо не  връзката, която ознаменува двата народа – Кирилицата и паметникът й вече се издига в Улан Батор по инициатива на проф. Николай Овчаров, да не бъде ознаменувана с паметник и в района на българската полярна база, където ще работи монголската научна лаборатория „Чингиз Хан“.Това е едно родолюбиво дело.  

Основният ни багаж вече пътува към Антарктида, българският екип е от 17 души, но поради трудността с транспортирането, тъй като паметникът ще тежи около 100 кг, много трудно може да се пренесе със самолет, след това с  испанския кораб, надувни лодки и т.н. Логистиката е изключително сложна, защото Антарктида не е сред обикновените точки на света и изисква огромна подготовка, екипировка и гориво.

Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54