Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Монголия с паметник на Кирилицата на Антарктида

Високо и към небето - българи и монголци вдигат паметник 
на кирилицата на Антарктида. За знаците, които бележи инициативата – разговор с покорителя на върхове проф. Христо Пимпирев

Проф. Пимпирев: Започваме едно необичайно и българско дело с Българо-монголското дружество за приятелство, но то има дълбоки корени. В основата на всичко е сегашният посланик на Монголия в България  Н.Пр Лхамсурен Дугержав, който е завършил в България и след това защитава и голяма докторска дисертация също в България и е много свързан с българския народ и култура. Самият той казва, че е наполовина българин и още преди 15 години с тогавашния посланик на Монголия дойдоха при мене в Антарктическия институт с желание да започнат тяхна антарктическа дейност именно с България. Тогава България вече беше уважавана антарктическа държава с полярна база на Ледения континент, със сериозна научна програма и разбира се, аз се поласках от факта. Те имат два големи съседа – Китай и Русия, които притежават стократно по-силни антарктически програми, финансирани с милиарди долари на Антарктида, а те се обърнаха към малка България.  Оттогава научното ни сътрудничество с Монголия набра доста голяма сила. Преди три години заедно стъпихме на Южния полюс и вчера, когато се навърши 105-та годишнина от първото му покоряване, аз си спомних как преди 3 години занесох на най-южната точка на планетата българското знаме.

Миналата година, за да се почете сътрудничеството между двата народа, беше построен паметник на кирилицата в столицата на Монголия – Улан Батор. Единствената страна в Азия, която използва кирилицата, е Монголия. Наша огромна гордост е, че именно България е дала на света Кирилицата. И защо не  връзката, която ознаменува двата народа – Кирилицата и паметникът й вече се издига в Улан Батор по инициатива на проф. Николай Овчаров, да не бъде ознаменувана с паметник и в района на българската полярна база, където ще работи монголската научна лаборатория „Чингиз Хан“.Това е едно родолюбиво дело.  

Основният ни багаж вече пътува към Антарктида, българският екип е от 17 души, но поради трудността с транспортирането, тъй като паметникът ще тежи около 100 кг, много трудно може да се пренесе със самолет, след това с  испанския кораб, надувни лодки и т.н. Логистиката е изключително сложна, защото Антарктида не е сред обикновените точки на света и изисква огромна подготовка, екипировка и гориво.

Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06