Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарът на имоти и ниските лихви стимулираха ипотечните кредити

Според кредитния консултант Тихомир Тошев 2016-та година беше изключително силна година по отношение на пазара на ипотечното кредитиране. Причината е раздвиженият пазар на имотите. Ръстът на покупките  на нови жилища в десетте най- големи градове на страната е голям - около 10 процента, а на ипотечните кредити – 30 на сто, посочи Тошев. 

Той обясни, че намалява броят на хората, които плащат кеш за жилище, за сметка на тези, които теглят заем от банка. "Така че, раздвиженият пазар на имоти и ниските лихви, които паднаха с 1 процент, стимулира хората да купуват жилища", коментира експертът и припомни, че в началото на годината лихвите по ипотечните кредити бяха между  4,5% – 5,25, а сега са между  3,6 % – 4,5 процента. 

Нашият пазар не е виждал толкова ниски лихви и това стимулира хората да купуват имоти, добави той.

Съветът на консултанта, обаче, е хората, които искат да инвестират в имот да ползват собствени средства. По думите му доходност носят имотите само в големите градове и не винаги очакванията за доходност, която компенсира лихвите не са реални. 

Тихомир Тошев е категоричен, че ръстът на ипотечните кредити не е предпоставка  за балон. Не очаквам да има проблем, по- скоро, ако говорим за балон, той би дошъл от ръста на цените на имотите. Ако те продължат да се качват, може да се окажат непосилни за доходите на българските потребители, обясни финансистът рисковете пред пазара на имоти. 

Покупката на имот в малко населено място не е печеливша сделка, според него, защото обезлюдяването продължава, а това води до намаляване цените на имотите. Това може да бъде оправдано, ако искаме втори дом, място за почивка. Ако хората очакват печалба, по- вероятно е да загубят парите си, посочи Тошев.

Макар спадът на лихвите по ипотечните кредити да е  сравнително изчерпан – под четири процента и през 2017-та година кредитният консултант очаква леко понижение на лихвите, които ще бъдат на нива между 3% и 3,8%.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54