Тригодишна програма в сферата на образованието, обединяваща всички образователни проекти, по които работи Община Пловдив, ще бъде обсъдена заедно с бюджета на заседание на местния парламент следващата седмица.
Общата стойност на проектите годишно е в размер около 700 000 лв. Напълно нова за Общината е програмата „Образователно-индустриален борд“, обърната изцяло към системата на дуалното обучение. След първите две паралелки в Пловдив, за 2017 г. се очаква включване на още между 8 и 10 паралелки. Годишният бюджет за осъществяването й е 30 000 лв.
Останалите пет от общо шестте отделни програми вече са стартирали, като първата, за привличане на чуждестранни молдовански и украински студенти с български произход, които да се обучават по специалността „софтуерно инженерство“ в ПУ „Паисий Хилендарски“, е пилотна за страната. Стойността й за настоящата година е около 130 хиляди лева. Програмата ще бъде разширена с привличане на чуждестранни студентипо IT специалности и в Техническия университет. 200 000 лева са средствата, предвидени за годината за продължението на програмата за обновяване на площадките в детските градини, като обновените досега са 35.
28 000 лв ще бъдат предоставени за продължението и на третата програма - за иновативни училища прилагащи проектно ориентирано преподаване на база на технологиите. Стоянов заяви още, че след двегодишна подготовка на преподавателите, от 2017 г. стартира работата с деца по системата Монтесори, като плановете на Общината са до края на следващата година 20% от целия педагогически състав да е преминал през курса на обучение по системата. Бюджетът по програмата, която цели активно включване в образователния процес и на родителите, е 240 хиляди лева.
Петата програма, която стартира миналата година, е за дигитализация на учебния процес. След първите 6 пилотни пилотни училища, стартирали въвеждането на големите платформи на Гугъл и Уиндоус за изнасяне на целия учебен процес в облака, той става много по-прозрачен за всички, които са се отказали от ползването на черната дъска в образователната система, като ги правят активни участници в нея, подчерта Стоянов.
По думите му училището категорично е загубило битката със смартфоните и ако детето влезе в скучната и непроменена стая от 30 години, отказва да му бъде интересно. Стойността на тази програма за 2016 г. е 30 000 лева.
Кметът на община Стамболийски Петър Неделев е подписал в МРРБ споразуменията за още 4 инфраструктурни обекта. Общото им финансиране е малко над 30,5 млн. лв., съобщиха от общината. Най-голям е проектът на инженеринг за проектиране, строителство и авторски надзор за реконструкцията на вътрешната водопроводна мрежа на града – първи етап...
Над 4500 лева събра традиционният коледен търг на професионалната гимнзия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“. Аукционът се провежда с благотворителна цел. Предлага изработени от учениците дървени изделия. Подноси с дърворезба, детски столчета, свещници, дърворезби, кутии за книги стоящи закачалки и гравирани с лазер..
Служебният кабинет отпуска над 7 млн. лв. на община „Марица“ за инфраструктурни проекти. На днешното си заседание правителството одобри 3 135 907 лв. с ДДС за изграждане на ВиК инфраструктура на предприятие за производство на електрооборудване. Инвестицията по проекта е в размер на над 10 млн. лв. и се предвижда разкриването на 20 нови работни..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба. Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж, както и единственият..
Снощи в полицейското управление в Асеновград е постъпило съобщение за пътно произшествие с пострадало дете на кръстовище между ул. „Стоян Джансъзов“ и ул. „Горноводенско шосе“. Според наличната информация 10-годишното дете се блъснало с тротинетка странично в преминаващ лек автомобил „Фиат“. То е транспортирано в болница и оставено под..