Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентът трябва да умее да пази самообладание

 България официално – с нов президент. Румен Радев встъпи в длъжност вчера.

На 19 януари новия държавен глава се закле в Народното събрание, а с така наречената програмна реч успя да предизвика остра реакция от страна на част от депутатите. Как се изгражда имидж на президент, за допустимите и недопустимите гафове в първите стъпки на Румен Радев разговаряме с професор Любомир Стойков, PR консултант, експерт по корпоративна култура и бизнес комуникация, културолог, естетик, преподавател в Софийския университет, УНСС, Националната художествена академия и ПУ "Паисий Хилендарски".

 Аз смятам, че по време на церемонията вчера видяхме истинския Румен Радев. Или по-скоро Румен Радев, който си е максимално автентичен. Що се отнася до неговата реч по време на полагането на клетвата в Народното събрание - там безспорно всички бяха наясно, че нещо се е случило. Бих могъл да допусна няколко неща. Бих могъл да допусна това, че той е подведен, че трябва да произнесе толкова дълга реч. Второ -  тази реч, поне за мен, не беше репетирана. Разбира се, тук да не подценяваме и атмосферата в Народното събрание. Що се отнася до вчерашната му реч - тук той демонстрира това, което той си го носи и умее, а именно - да говори естествено, да говори емоционално, завладяващо и заедно с това много премислено, обясни професор Любомир Стойков.

Професор Стойков определи като гаф репликата на Радев към народните представители "остава ви още една седмица".Някой може да каже „да, но те го предизвикаха” – това е  факт, „да, ама те го обидиха” – това е факт, но той трябва в такива случаи да запазва самообладание. Не трябва да се допуска елементарната човешка реакция веднага да реагираш остро и негативно. Той просто трябваше да си довърши речта. А останалото щеше да бъде за сметка на провокаторите или на недоволните депутати – това е парламентът, там всеки има правото да каже и да покаже какво и как, коментира още професор Стойков.

Имиджът на президента трябва да бъде реалистичен и в синхрон с имиджа на държавата.

За да се изгради успешен президентски имидж и адекватен образ, е необходима безупречна комуникация, допълни още професор Стойков.

По отношение на първата дама

Важно е в публичното пространство да се проектира и образ на първата дама. Защото в крайна сметка - хората не очакват техния държавен глава да бъде един робот, една машина, която да си върши задълженията. Те искат да видят в негово лице и нормалния човек, нормалната личност, съпруг, баща, член на едно здраво семейство, а това се демонстрира чрез присъствието и единението между съпругата на президента и самия президент. Второ, много важна възможност и шанс, е  тя да подпомага президента в неговата дейност, обясни професор Любомир Стойков и заключи "Няма нищо лошо и в това първата дама да бъде еталон за перфектна визуална култура, да бъде пример за подражание".

Той е категоричен, че има еволюция по отношение на визията на първата дама Десислава Радева - от публичното й появяване в нощта на изборите до това, което видяхме в четвъртък и по време на церемонията по встъпване в длъжност на новия президент.

Цялото интервю с професор Любомир Стойков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма да сменя зам.- кмета Иван Стоянов, Пловдив ще е по- чист

Съвсем скоро Пловдив ще има нов заместник-кмет с ресор транспорт. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, след като преди месец титулярката на поста Савина Петкова подаде оставка. В момента длъжността й изпълнява другият заместник-кмет Атанас Славов. По повод исканата оставка от групата на „Продължаваме промяната-Демократична..

публикувано на 07.11.24 в 13:03

Преизбирането на Тръмп няма да нареди политическия хаос у нас

Преизбирането на Тръмп няма как да повлияе върху българския политически хаос. Така политологът и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов коментира тезата, че партиите от 51-то НС изчакваха изборите в САЩ преди началото на преговорите за съставяне на правителство.  Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира..

публикувано на 07.11.24 в 11:05

Професионалното образование и бизнесът с форум в Мадан

На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на..

публикувано на 07.11.24 в 10:44

Десетки учени събира форум за икономически и социални науки

С международна научна конференция  Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си.  Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки".  Заявките за участие са повече от 90.  Участват  водещи..

публикувано на 07.11.24 в 06:58

Линеен ускорител, ръководен от AI, работи в Пловдив

Линеен ускорител за лечение на онкологични заболявания от най-ново поколение, ръководен от изкуствен интелект, ще бъде представен на научен семинар в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това се случва в навечерието на Международния ден на медицинската физика - 7 ноември, съобщи доц. Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на..

обновено на 06.11.24 в 19:15