Един от най-великите музикални шедьоври на всички времена, както определят Реквием от Моцарт, е в афиша на Държавна опера - Пловдив. Концертът е на 10 февруари в Градския дом на културата „Борис Христов“ и ще звучи в памет на големия български диригент Добрин Петков. На 10 февруари се навършват 30 години от неговата кончина.
Диригент на концерта е музикалният директор на Държавна опера - Пловдив Диан Чобанов.
Реквием е последната творба на Моцарт, която той пише, когато е сериозно болен. Първото изпълнение е на 10 декември 1791г, пет дни след смъртта му и три дни след погребението му в общ гроб. Реквием-ът е завършен от неговия любим ученик Зюсмайр, като и до днес остават различни версии, каква част от партитурата е написана от Моцарт, дали само първите 8 такта на "Lacpimosa", и каква от Зюсмайр.
Реквием-ът няма аналог в православието, а само в католическата църква, това е тържествена траурна меса / заупокойно богослужение/, което е излязло отдавна от храмовете и има своите концертни интерпретации, припомня диригентът Диан Чобанов.
И изказа изненадата си от факта, че скоро ще има изпълнение на Реквием Моцарт в зала Колодрума. Залата е крайно неподходяща. Скоро там имаше опит за опера. Звуковете са разминават, идват от различни страни. Шокиран съм.
Диригент на концерта е музикалният директор на Операта Диан Чобанов. В интервю за Радио Пловдив, той сподели вълнението на музикантите и личното си вълнение от факта, че Реквием ще бъде изпълнен в памет на големия диригент Добрин Петков, на който по-голяма част от творческия му период е свързан с Пловдив.
Вълнувам се оттова, че ще бъда на пулта, на мястото, където е бил той. Неговата сянка се усеща и днес, но не като тъмно отражение, а като светлина.
Концертът е на 10 февруари в Градския дом на културата.
Цялото интервю с Диан Чобанов е в звуковия файл.
Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..
Повече от два месеца ще продължат разкопките на селищна могила Юнаците, край Пазарджик. Това съобщи за Радио Пловдив ръководителят на екипа доц. д-р Камен Бояджиев от НАИМ при БАН. На могилата разкопките и тази година ще бъдат на два етапа. Археологическите проучвания започват на 12 юли с фондация "Балканско наследство" и..
Във времето, в което Радио Пловдив отбелязва своята 70-а годишнина, ви предлагаме да си поговорим пак за радио.. Защо ли? Ами защото радиото е думи и музика. Думи, с които всеки ден тъчем платното на битието ни. И музиката, без нея, както казва Ницше, животът би бил грешка. Разговор с Димитър Стоянович, популярно име в културния ни живот, с..
Премиера на балетната класика с музиката на Чайковски „Лебедово езеро“ ще има тази вечер на сцената на Античния театър в рамките на „Опера оупън“. Хореограф на спектакъла е Мариана Крънчева, а освен балета на Пловдивската опера в постановката ще участват и премиер- солисти от Испанския национален балет. Според Мариана Крънчева в спектакъла..
Изложбата "Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи" ще бъде открита днес в Дома на техниката в Пловдив. Автори са журналисттите от Радио Варна Румен Сарандев и Доротея Николова и украинският войник Олександър Барон. Снимките са правени през лятото на миналата година в Одеса, Миколаив и Херсон Бесарабската част на Украйна и..