Престрашиха се хората да гласуват с машини. Така председателят на 16-та Районна избирателна комисия за Пловдив град Тодор Тодоров обобщи машинното гласуване на пловдивчани на президентските избори през октомври миналата година. Тогава Тодоров също беше председател на 16 РИК, а машинно гласуване се проведе в 20 избирателни секции в пловдивския район "Централен".
За първи пъти това бяха не експериментално, а реално отчетени гласове, посочи Тодоров. Той припомни, че на първия тур на президентските избори да гласуват машинно са избрали само около 5 % от избирателите, но на втория тур броят им се е увеличил двойно, около 10 на сто.
Секционните избирателни комисии се справиха много добре с това предизвикателство. Необходимо е да се отбележи, че протоколът беше малко по-сложен в секциите с машинно гласуване, отбеляза председателят на 16 РИК. Той уточни, че след като са били преброявани хартиените бюлетини, се е отчитало и машинното гласуване.
Имаше само един сигнал за неизправност в машина за гласуване, посочи Тодор Тодоров като уточни, че проблемът веднага е бил отстранен, тъй като през целия ден във всичките 20 секционни комисии с машинно гласуване е имало дежурни от фирмата-подизпълнител на ЦИК.
Ако има проблем с изправността на машините, веднага се минава към гласуване с хартиена бюлетина, подчерта Тодоров.
Пред Радио Пловдив той обясни какво предстои на 16-та РИК - членовете да се съберат и да утвърдят начина и мястото на работа, да се сфромират работни групи по прилагането на ИК и да започне регистрацията на партиите и коалициите, които ще участват в предсрочните парламентарни избори. Това трябва да свършим до края на февруари. На 24 февруари започва и предизборната кампания, допълни Тодор Тодоров.
Същевременно, Линка Тонева от организацията "Прозрачност без граници" подчерта: Трябва да се спази принципът на законност!
Пред Радио Пловдив тя призна, че наистина се намираме в патова ситуация. Очевидно е, че решението на ВАС трябва да се спази. Така че, ЦИК трябва да осигури възможност за машинно гласуване във всичките 12 500 секции в страната, заяви Тонева. По думите й, има само една принципна позиция и тя е, че решението на съда трябва да се изпълни.
То има дисциплиниращ ефект в работата на институциите, коментира Линка Тонева и припомни, че в Избирателния кодекс от 2014-та година е записано, че през 2016 година машинното гласуване вече няма да е експериментално, а ще е действително, реално. Друг е въпросът доколко е разумно във всичките над 12 хиляди секции да има машинно гласуване. Но това е решение на законодателя, посочи Тонева.
По думите й, при експерименталното използване на машинното гласуване не е имало регистрирани големи проблеми. То улеснява работата на секционните комисии, тъй като възможността за грешки при отчитане на резултатите се свежда до мининум, ограничава се и възможността за манипулации.
Но, разбира се, машинното гласуване не бива да се абсолютизира, тъй като все пак става дума за технология, а в нея винаги са възможни повреди. Става дума за технология на избора, а не за съдържание на демокрацията.
При следващи избори, когато ситуацията е по - спокойна, е необходима сериозна дискусия за това рационално ли е машинно гласуване да се прилага във всички секции, защото за него е необходим много голям финансов ресурс, заяви още представителката на "Прозрачност без граници". Тя припомни още, че през 2017 година България трябва да започне да прилага и дистанционното електронно гласуване.
Необходима е да си даваме сметка, че демокрацията не е само избори и референдуми. Необходимо е ежедневно гражданско участие в работата на институциите и във вземането на решенията, смята Линка Тонева.
Целите интервюта с Тодор Тодоров и Линка Тонева можете да чуете в прикрепените звукови файлове.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..