Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е възможно ГЕРБ и БСП да управляват заедно

Снимка: БГНЕС

Почти паритет между двете големи политически партии ГЕРБ и БСП показва последното проучване на Центъра за анализи и маркетинг, което е направено в периода 3-7 февруари.

Според тях ГЕРБ биха получили 21,4 на сто от вота на всички избиратели и 29,2 на сто от вероятните гласували, а БСП - 19,6 на сто от гласовете на всички избиратели и 28,1 на сто от вероятните гласували.

ДПС събира 6,5 процента от гласовете на всички избиратели и 9,6 на сто от вероятните гласували, "Обединените патриоти" - 5,9 процента от всички и 7,5 на сто от вероятните гласували, а "Воля" на Веселин Марешки - 4,5 на сто от гласовете на всички избиратели и 5,2 на сто от вероятните гласували. Данните показват още, че за Реформаторския блок биха дали вота си 2,7 на сто от всички и 3,7 на сто от вероятните гласували. Анализ на резултатите правим сега с Юлий Павлов, директор на Център за анализи и маркетинг.

За близките проценти на ГЕРБ и БСП

Около 1 % това на практика означава равенство, тъй като не трябва да забравяме, че има статистическа грешка. Ние представяме резултатите като точни числа, а те всъщност са интервали, защото на тези нива има грешка от порядъка на 2 %. Тоест - като казваме, че ГЕРБ има 29 процента това означава, че реалната стойност е някъде между 27 и 31 %, а пък на БСП е между 26 и 30 %. Това означава, че тези интервали се препокриват в по-голямата си част. На практика от статистическа гледна точка това е равенство. Иначе с какво си го обяснявам? Първо, подемът от президентските избори. Второ -  желанието на хората за промяна след политическата криза, обясни Юлий Павлов.

Политическата криза не е в подаването на оставка от бившия премиер Бойко Борисов. Този акт всъщност беляза края на политическата криза.

Защото имахме цяла година агония в парламента. Правителството на малцинството, което се опитваше да събира динамични мнозинства. В момента това равенство между ГЕРБ и БСП изразява точно тези настроения, както между другото и високия рейтинг на президента Радев и на вицепрезидента Йлияна Йотова. Това също се базира до голяма степен на желанието за промяна. И на премиера Герджикова, разбира се. Първата тройка е това – Радев, Герджиков, Йотова. Като отново в рамките на грешката - третото място се споделя и от Йорданка Фандъкова. Веднага след това отива Бойко Борисов – той е пети като първите пет са доста близки. С разлика от 4 – 5 % веднага след Бойко Борисов е Корнелия Нинова. Тоест разликата в лидерския рейтинг е малко по-голяма и статистически значима, но това не влияе на намеренията за гласуване. Даже бих казал, че симпатизантите на БСП са по-мобилизирани от тези на ГЕРБ, коментира Юлий Павлов.

Трудна коалиция

Мисля, че след тези избори не е възможно ГЕРБ и БСП да управляват заедно. Това би било самоубийствен ход за всяка от двете политически сили. Те ще търсят други коалиции. Аз мисля, че нито този паритет, нито крайното класиране на изборите, ще има значение затова как ще се управлява страната. В крайна сметка Конституцията е ясна - управлява не първата политическа сила, а тази, която успее да намери съюзници, подчерта Павлов.

Той прогнозира, че служебното правителство ще продължи да управлява доста дълго, тъй като преговорите за съставяне на нов кабинет след изборите ще са трудни. Балансьор ще бъде партията на Марешки. "Но без подкрепата на патриотите или на ДПС - правителство няма да може да се състави, категоричен е Юлий Павлов.

Цялото интервю с Юлий Павлов можете да чуете в звуковия файал.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10