Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За любовта и виното - празнично и делнично – за образованието и асансьорите

120 хиляди са асансьорите в България. Близо 90% от тях   нямат  все още задължителното  гласово устройство за връзка с техниците при авария и трябва да бъдат спирани. Това съобщи за Радио Пловдив председателят на Българската асансьорна асоциация инж. Валентин Маринков.

 Изискването влезе  в сила от 1 януари с приета преди две години наредба за техническата безопасност. Изискването е задължително, а разходите за устройствата  ще се поемат  от собствениците на апартаменти. Телефонът в кабината е необходимост, за да може при инцидент да позвъним на фирмата или техника, който поддържа асансьора. Устройството струва около 250-300 лева. Монтира се в кабината и работи на принципа на мобилния телефон. Което означава, че периодично трябва да се купува и сим карта. 

По темата говорим и с Емануела Фролошка – председател на Фондация Асансьорна безопасност.  Ще чуем и какво мислят пловдивчани за новите изисквания.

За първи път професионалните паралелки в Пловдив и областта ще  са повече от профилираните през следващата учебна година. Това стана ясно днес след приемане на план - приема за 2017/2018 година. Подробностите ще научим от репортажа на Живка Танчева

Как започнаха преговорите за подписване на Националния рамков договор за тази година. Ще договорят ли лекарите и представителите на касата  правилата в системата и увеличение на парите в болничната и извънболничната помощ. В аванс информация търсим от председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев.

11 двойки ще сключат граждански брак в Деня на влюбените в Пловдив. Най- много от тях са избрали да си кажат „Да“ в Централния дом на младоженците, но сватби във вторник ще има и в ритуалните зали в ж.р „Тракия“ и в Стария град. Иванка Петкова ще ни срещне с тях.

За виното, истината и отново за любовта ще говорим с известния с нестандартните си хрумвания кмет на чепеларското село Забърдо Валентин Черпоков. Ще го питаме за празника, за  традициите и  разбира се за селската банка за любовни пожелания, която всяка година на 14 февруари разкрива съкровените желания .


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Елена Кристиано

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува Елена Кристиано, собственик на една от най-успешните компании в сферата на красотата. За себе си казва, че е успяла да намери баланса между кариерата и личния живот. А за нея те вървят ръка за ръка вече 30 години. Съдбата и е преплетена с Италия, модата и индустрията за красота. Нейната любов към Италия..

обновено на 04.04.25 в 17:08

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Борис Стоилов в „Добро утро, ден“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..

обновено на 22.03.25 в 09:30

В "Срещите" спомен за писателя Рашко Сугарев

Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и  малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева. 

обновено на 22.03.25 в 09:28

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...

обновено на 14.03.25 в 16:51