Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средна заплата над 1500 лева е реалистична

Меморандумът, който представихме е стар, но с малко нови неща. Политиката ни по отношение на доходите не е отвчера и заради изборите, а заради това, че независимо, че България вече толкова години е член на ЕС, остава на опашката по доходите и всички страни ни изпревариха -  включително Сърбия, Македония и Румъния, която вдигна МРЗ само от миналата до тази година с 50 евро.  Това заяви вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов.

Срещите, които правим  с политиците са, за да заявим, че нашата основна политика са доходите и заетостта и ще продължаваме да сочим възможностите, които България има. Ние смятаме, че разпределението на БВП на България е несправедливо и предлагаме по-справедлива скала на социално и данъчно натоварване, по която доходите плавно се облагат  до десет  минимални работни заплати, считайте с днешна дата  4 600 лв и всъщност общото данъчно и социално облагане е сравнително даже по-ниско от настоящето /21% и нещо/, а по нашата скала достига до 20,21%, но за доходи много над  десет-двадесет хиляди лева.

Ние отдавна предлагаме нещо, което може да се приеме от обществото – МРЗ да не се облага, което облагодетелства всички доходи, и плавно нарастване. До 10 МРЗ данъкът си остава 10%, а за най-високите  доходи над 20 000 и повече месечно – общата данъчно-осигурителна тежест да е не повече от 20%. В момента тя е 21%. Т.е. искаме да е и справедливо, и  солидарно възприето от всички. А след разговорите с представителите на ГЕРБ считаме, че това, което те предлагат – СРЗ 1500 лв,е абсолютно достижимо и дори нашите амбиции са по-големи.  Държавата не дава пари за увеличение на заплати, но доходите искат съответно  политическо отношение към тях в същото време.  Пример са политиките на правителствата на съседните държави, които са около нас, в които повишаването на  минималната работна заплата и на доходите са пряко свързани с процента на БВП., заяви д-р Кокалов.

По думите  му в българската икономика няма бранш, който да не страда от липса на квалифицирани кадри. Приветстваме това, че всички партии слагат в основата на приоритетите си образованието и здравеопазването и ние приветстваме това.  Необходим е дебат и целенасочена реформа а това, а не всеки, който идва, да прави реформи.

 Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44