Професионалистите в комуникационната сфера наблюдаваме от известно време този тревожен процес, който не е български патент. Проблемът е глобален, имаше няколко глобални кампании, които се реализираха не без помощта на фалшиви новини, използването на недостоверна информация и те доведоха до определени резултати, които и досега са спорни. Говорим за кампанията за излизане на Обединеното кралство от ЕС и президентската кампания в САЩ.
Неслучайно те са изключително противоречиви и там се видя в голяма степен какво могат да причинят практики в комуникационното пространство, които не са етични заяви Радина Ралчева – член на УС на Българското дружество за връзки с обществеността.
Когато използването на грешна информация не бива санкционирано, то постепенно се превръща в нещо естествено, приемаме го и става норма. Хората отвикват да проверяват информацията, която четат, и още по-лошо – която споделят. Така всеки линк, който споделяме, ни прави част от процеса. Ние имаме отговорността да внимаваме да не споделяме фалшива информация. Троловете са много неприятна и опасна практика, която най-много се вижда по време на предизборни кампании, защото там комуникационният интензитет е висок. Но тя не е ограничена само в тези кампаниии затова нашите пет най-големи професионални организации в сферата на комуникациите в страната неслучайно приехме декларацията, в която заявяваме, че съзнаваме опасността от използването на тролове.
Троловете са хора, които са организирани и платени. Това е бизнес. И когато вие напишете някакъв статус, те имат ключови думи, изрази, по които се активират и на които реагират. Когато вие напишете нещо във форумите – коментаторските в медиите, в социалните мрежи от интернет пространството, настава изкривяване на цялата информационна среда. Тези хора започват да пишат неща, за които им се плаща. Това са недействителни профили, използвани само и единствено за тази цел, зад които стоят определени хора. Ние трябва да се научим да ги познаваме. Обичайно това са новосъздадени профили, зад които няма ясна идентификация. Т.е. не виждате снимка на човек, а на произволно избрани себукти или снимка на лице или части от него, което не се вижда. На тези профили обичайно няма лично съдържание, ако зад тях стои истинско същество, а не трол, има лично съдържание, разказва се нещо за живота. А на тези профили такова няма, има обикновено публикувани картинки, новини, линкове към тема, която тролът защитава.
Тролът има малко живи приятели – между 50 и 150 – много от които подобни на тях. Естествено, няма никаква гаранция, че човек с такъв профил е трол, но ние сме открили тези минимум общи характеристики и ги наблюдаваме. Трябва да се знае още, че тези хора работят на глутници. Никога не идва само един. Когато хората станат жертва на трол-атаки, идва първият на вашата стена под нашия постинг и започва да пише, след него веднага се присъединяват още няколко, за да създадат усещането за доминация и за създаване на усещането за преобладаване на привържениците на противното на вашето мнение. Това не е вярно и хората трябва да си дават сметка, че не комуникират с живи хора, а с други, които са на работа, заяви още Радина Ралчева. .
Повече чуйте от звуковия файл:
Все повече се трупат основания за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..
Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки техните позиции. Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град. Можеш..
Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..
Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..