Ако чуете да разказват на чужденците-туристи в Пловдив, че “Столипиново” се нарича така, защото е оградено от сто липи, не се съмнявайте, че „информацията“ е от пътеводител от интернет сайт или пък я тиражира „голям професионалист“ в бранша.
Това споделя Румяна Стоева-Титерякова - екскурзовод с дългогодишна практика, член на Асоциация на екскурзоводите в България за Пловдив и Южна България. Румяна е завършила Руска филология в ПУ “Паисий Хилендарски” и Туризъм в Москва. Работните й езици са руски и немски, а помощни - полски и английски.
Най – сложен е българският турист, защото много знае и е капризен, сочи опитът на Румяна. Тя е убедена, че ако се въведат глоби за псевдоекскурзоводите в Пловдив, общинската ни полиция ще може изцяло да се издържа от това перо.
Екскурзоводите са посланиците на България в България, подчертава Румяна Титерякова. И посочва, че те са дипломати, защото от това как представят града и страната си зависи бъдещото отношение на посрещнатите веднъж туристи – дали ще дойдат пак и ще доведат ли още хора.
В Пловдив туристите ахкат, че са посетили най - стария жив град в Европа. Това е много добър бранд, който продава, споделя още Румяна. По думите й, действащите професионални екскурзоводи в Пловдив са около 30. А регистрираните в България са около 1200.
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на екскурзовода. Датата е определена от Световната федерация на асоциациите на екскурзоводите, като първото издание е през 1990 г. Тогава участие взимат 15 държави
В наши дни на все повече места по света се отбелязва Денят на екскурзовода. В различните държави са предвидени различни прояви, като една от основните са безплатни обиколки с екскурзовод за инвалиди, деца или широката общественост.
Защо екскурзоводът не може да бъде случаен човек, който просто знае чужд език? Колко необходимо е той да е ерудирана и широко скроена личност? Защо трябва добре да познава историята и географията на страната? Защо професията екскурзовод е в пряка връзка с дипломацията?
Чуйте интервюто на Антоанета Петричанска с Румяна Стоева-Титерякова в прикачения звуков файл.
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..