Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицинският университет в Пловдив стъпи в бъдещето

| обновено на 23.02.17 в 16:42

Най-големият у нас Симулационен тренировъчен център бе официално открит в Медицинския университет в Пловдив. 

Той се намира в единствения по рода си медицински обучителен комплекс в България, който е и един от най-модерните на Балканите. 

Центърът разполага с 12 зали, оборудвани с последно поколение високотехнологични манекени в четирите възрастови групи – 3 бебета, 3-ма юноши, 3-ма възрастни, в това число и бременни жени. В две от залите са разположени хирургични, лапароскопски, артроскопски и ендоскопски симулатори за виртуална реалност, на които ще се обучават  студентите. 

"Бъдещето в медицината е на онези дисциплини, наименованието на които започва с буквата „р”: регенеративна медицина, рехабилитационна медицина, роботизирана медицина", заяви ректорът на МУ чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев. 

По думите му центъртът е поглед в третото десетилетие на века. Той ще предостовя възможности за  интерактивно медицинско  обучение по най-високите международни  стандарти.

 Ректорът припомни, че центърът е изграден със собствени средства в размер на 2 милиона лева, а следващата стъпка ще е въвеждането на 3D-принтирането и  роботизираната хирургия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Жена на полицай е убита в Първомай

Полицията разследва от сутринта убийство в Първомай. Сигналът е получен в ранните часове днес, уточниха от пловдивската полиция.  Оттам добавиха, че е убита съпругата на полицай от Районното управление в Първомай. По информация на Радио Пловдив убитата Димитрия Грозева е била сама в къщата си, тъй като съпругът ѝ Здравко бил на дежурство. Предполага..

публикувано на 18.08.25 в 13:41

Потушиха пожара на сметището до Шишманци

Пожарът, избухнал на сметището край село Шишманци, е потушен след шест часова борба с огъня. На място остават да дежурят два екипа огнеборци от пловдивската пожара. Те ще следят за повторни запалвания и ще извършват доохлаждане на отделни огнища.  Дежурствата на екипите ще продължат до пълното обезопасяване на терена, уверяват от пожарната...

публикувано на 18.08.25 в 13:10

Пиян младеж спря джипа си в ограда на къща

Пиян 19-годишен младеж се заби в оградата на къща в Перущица с джип "Волво“. Инцидентът е станал на кръстовище в града около 6 ч. тази сутрин, като младият шоьфьор не успял да овладее джипа, съобщават от пловдивската полиция.  Пристигналите на място полицаи го тествали за алкохол, дрегерът отчел над 2 промила. За щастие няма пострадали при..

публикувано на 18.08.25 в 12:56

"Полицаи" ужилиха доверчива баба с 40 000 лева

Възрастна жена от Пловдивска област предаде на "ало измамници" 40 хил. лева. От полицията уточняват, че жертвата била хваната в капана по познатия сценарий, при който по телефона била убедена от мъж, че участва в акция за залавянето на телефонни измамници. Така, въвлечена в един от най-широко разпространените лъжовни сценарии, 70-годишната жена..

публикувано на 18.08.25 в 12:47

Повдигат обвинение на убиеца от Столипиново

Пловдивската окръжна прокуратура ще повдигне обвинение за умишлено убийство на убиеца от „Столипиново“, който застреля  вчера 37-годишната си жена и опита да се самоубие. Обвинението ще прецени и какви да бъдат мерките за неотклонение спрямо 44-годишния мъж с оглед на здравословното му състояние. Припомням, че вчера следобед в пред жилищен блок..

публикувано на 18.08.25 в 12:17