Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малтийският кръст направи дарение за 50 хиляди лева на УМБАЛ "Пловдив"

25 болнични легла, висок клас получи УМБАЛ Пловдив като дарение от Малтийския кръст със съдействието на посланика ни в Швейцария Меглена Плугчиева. Общата стойност на леглата е 50 000 лева, като те ще бъдат разпределени във всички болнични отделения.

Доц. Димитър Шишков, началник на отделението по урология, с чието активно съдействие е доставено болничното оборудване, каза, че във време на финансова криза жестът на дарителите е особено ценен. Очакваме нови дарения, допълни Шишков и подчерта, че не трябва да има политически интереси, когато става дума за държавно здравеопазване.

От ръководството на лечебното заведение оповестиха, че са подготвили мащабен проект за ново спешно отделение на стойност 9,5 млн. лева. То ще бъде ситуирано на първия етаж на мястото на сегашния хранителния блок. Предвидена е най-съвременна апаратура, като тук ще работят при пълна заетост 25 човека, казаха от ръководството. 

От болницата вече са подали проекта в Министерството на здравеопазването, където ще текат през тази година обществените поръчки. Целият проект за обновяване на отделенията по спешна медицина в страната е на стойност 85 млн. евро.

През февруари болницата работи при пълна заетост на базата, приемното отделение е препълнено, казаха лекарите. 

Пребладават болните за лечение на дихателната система, но пациенти са настанени и в урология, нефрология, УНГ и др.отделения.

Снимкасн. На мястото на хранителния блок ще се изгради новото спешно приемно отделение в УМБАЛ Пловдив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Катастрофа със загинал човек на пътя Пазарджик-Белово

Катастрофа със загинал човек стана на пътя Пазарджик-Белово, в участъка между селата Звъничево и Ковачево.  По първоначална информация са се сблъскали два автомобила.  На мястото са изпратени екипи на полицията, спешна помощ и пожарната.  .По данни на полицията починалият шофьор на единия автомобил е на 37 години и е от Мало Конаре. Другият е..

публикувано на 14.08.25 в 08:36
Първата копка за обновяване на общинския път Костиево - Радиново - Бенковски

ВиК ремонт затваря главния път в Костиево

Главният път в село Костиево, който свързва Пазарджишко шосе с Радиново, ще бъде затворен от днес заради ремонт. Движението ще се осъществява по обходен маршрут от Пловдив – Голямоконарско шосе – път Индустриална зона в Радиново – Радиново – Костиево.  Ремонтът е свързан с подмяна на водопроводната мрежа на общинския път Костиево – Радиново –..

обновено на 14.08.25 в 07:49

В Пазарджишка област вземат мерки срещу болестта син език

В област Пазарджик са предприети превантивни мерки срещу разпространението на болестта син език по преживните животни. Това съобщиха от областната администрация след заседание на местната епизоотична комисия. Оттам уточняват, че до момента на територията на областта няма регистрирани огнища на заболяването. Във всички 12 общини на област..

публикувано на 14.08.25 в 07:41

Пловдивчанин е предизвикал опасната ситуация със самолета на Ryanair

От Пловдив е подаден сигналът за тревога, заради който самолета на  авиокомпания Ryanair с полет  от София до лондонското летище „Станстед“ е бил ескортиран от немски изтребители над въздушното пространство на Германия. Това става ясно, след като Районна прокуратура – Пловдив е завела досъдебно производство за подаване на фалшив сигнал за..

обновено на 13.08.25 в 19:58

Спряха решението за транспортния достъп до строежите в новите квартали на Пловдив

Областният управител Христина Янчева върна като незаконосъобразно решението на Общинския съвет в Пловдив, с което се улеснява промяната на статута на общинвските земеделски пътища - от черни насипи до постоянни с твърда настилка. Решението позволяваше на инвеститорите строителство достъп до строителните им обекти без нужда от допълнителни..

публикувано на 13.08.25 в 14:47