За втора поредна година пушката на легендарния закрилник на родопските и тракийски българи – капитан Петко войвода ще поведе шествието в смолянския кв. Устово по повод Националния празник – 3 март.
Пушката на войводата се съхранява в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. По установена традиция отец Васил в църквата „Св. Никола“ ще отслужи молебен в памет на борците за свободата. Шествието на „Родопските хайдути“ ще тръгне от „Хаджичоневата къща“ в 9 часа.
Младежи на патриотичното сдружение ще участват в тържествата за отбелязване на Националния празник и в смолянското село Момчиловци, чепеларското село Орехово, в град Пещера, ще се включат и в празненствата на българи в Карлсруе. Патриотичната организация подготвя за печат първото издание на вестник „Комитликъ“. В него ще бъдат публикувани интересни разкази и легенди за местни комити и хайдути.
През месец август РЗИ - Пазарджик организира безплатни скринингови прегледи и изследвания за социално значими заболявания в пет лечебни заведения на областта. Ще се извършват прегледи за белодробни и сърдечно – съдови заболявания за пациенти над 40 години, за диабет, за злокачествени заболявания на дебелото черво и на млечната жлеза за жени от 39..
Граждански протест ще затвори от 10 до 12 часа днес граничния пункт "Маказа". Участниците в него ще настояват за пълно и безусловно отваряне на границата между България и Гърция при ГКПП "Рудозем". Пунктът, през който ще са възможни и товарни превози, беше предвиден за пускане на 1 януари т.г. - датата, от която страната ни стана част от Шенгенското..
Гайдарското надсвирване и традиционният събор на Илинденските поляни в близост до родопското села Гела ще се проведат на днес и утре. В рамките на двата дни, родопската каба гайда ще огласи планината, а поляните ще бъдат оживени от музика, танци, семейни спомени и неподправена българска атмосфера. Най-добрите гайдари ще се изправят в приятелска..
С тържествена церемония в Пловдив днес ще бъде отбелязана 122-та годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание. Тя ще се проведе пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борби и войните за България, който се намира се в район „Южен“, в градинката до..
39-годишен мъж е задържан и обвинен за нанасяне на средна телесна повреда с особена жестокост, съобщават от Районната прокуратура в Пловдив. Жертвата е 47-годишен мъж, който е с три счупени ребра и трайно затруднени движения на тялото. Побоят е извършен този вторник, 29 юли, в пловдивския район „Южен“. Насилникът поканил в дома си да му гостува..