Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обитавахме конфекция, после се натруфихме с кич и безвкусица

| обновено на 03.03.17 в 17:52

Видимите и невидими следи на времето ще разкажем през „къщописите“ на университетската преподавателка Марияна Мелнишка, събрала историите на 300 следосвобожденски къщи в София, Пловдив, Варна, Габрово и Свищов. 

Мариана Екимова-Мелнишка е преводач, журналист и преподавател в НБУ по специализиран английски. Автор е на поредица пътеписи. Фотографиите в книгата - албум „Къщите говорят“ са на математика професор Александър Геров, внук на Найден Геров.

Доц. д-р Александър Н. Геров е математик-информатик, но с фотография се занимава още от ученик. Представянето на книгата им в НБУ бе в средата на февруари, а на 13-ти март в клуб "Перото" в София. Предстои представяне и в Пловдив, на който са посветени повече от 30 страници.

"По къщите ще ги познаете. Тази парафраза на библейската максима ми минава през ума винаги когато гледам жилищните сгради покрай пътя си из България. Все се питам: Кой ли живее тук?, Как ли се живее тук? Кой ли е живял тук... Винаги си представям, че жилищата на хората са като облеклото им – според модата и възможностите им, според историческите периоди и географските зони: дълго време обитавахме конфекция, после се натруфихме с разностилие, с кич и безвкусица. 

А наденеш ли чужда дреха – заживееш ли в чужда къща - тя неизбежно ще приеме кройката на душата ти. Защо ли се заглеждам с носталгия по старите къщи, особено олющените, изтърбушените, като зарязани Пепеляшки след отдавнашни балове... Те изпъкват както в позамогналите се, така и в занемарените вече градчета и села, но се открояват и между напудрените и пременени свои връстнички в големите градовe. От Чепеларе до Свищов, от София до Варна, навсякъде се виждат тези свидетелства за други времена и други нрави, и се питам: ако стопаните им си бяха останали в тях и ги бяха предавали на деца и внуци, дали нямаше ликът на България да бъде европейски по наследство, а не по конвенции?

След като наснимах дузини такива останки от някогашно достойнство, се опитах да чуя и какво ми нашепват те – от съхранените архитектурни елементи отвътре и отвън и от преживяното (а и описаното!) от съвременници и наследници. Докато слушах и четях, пред очите ми се редяха кадри на бъдещи документални филми за почти всяка от историите...", казва за книгата си Марияна Мелнишка. 

Какво разказа за пловдивските си срещи и пловдивските стари къщи тя, чуйте в прикачения файл.

Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Маргарита Младенова

В "Срещите" за новата нормалност у децата

Преди време в един разговор тя ми каза "Не може да се каже, че един елемент определя човека. Но единственото, което може да спре развихрянето на злото, е прошката - най-трудният човешки жест."  Маргарита Младенова гост в трудния разговор за новата нормалност при подрастващите.

обновено на 22.11.25 в 09:11

Премиера на "Клюки от ада" в Кукления театър

Журналист, политик и фризьор се срещат в представлението „Клюки от ада“. Театрална трупа „Триножник“ гостува със спектакъла премиерно в Пловдив, на сцената на Кукления театър от 19 ч.   Дебютният режисьорски проект на актьора Мирослав Митков е създаден по едноименната пиеса на Жан Ноел Фенуик, както и от авторски текстове на режисьора...

обновено на 22.11.25 в 08:24

Проф. Десислава Минчева с изложба в галерия U-Park

Проф. Десислава Минчева гостува в предаването, за да сподели вълненията от новооткритата си изложба в галерия U-Park и да разкаже за нещата, които са я вдъхновили да рисува картините си , посветени на впечатленията от пътуването й в Индия и Непал. Творбите на проф. Минчева  са впечатляващо отражение на начина, по който са й  въздействали Варанаси..

публикувано на 21.11.25 в 16:30

В Пловдив ще бъдат реализирани 24 културни проекта по ПВУ

24 културни проекта ще се реализират в Пловдив до февруари 2026 година със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Те са част от проектното предложение на Пловдив „Отново заедно“, за което са отпуснати 2 милиона лева чрез Национален фонд „Култура“ и 1 милион лева от общинския бюджет на Пловдив. Подписването на..

публикувано на 21.11.25 в 12:15

Барелеф на Апостола бе открит в италианския град Монца

Барелеф на Апостола, дарен от Община Карлово на  Генералното консулство на Република България в Милано, бе открит в италианския град Монца.  На церемонията на площад „Сан Паоло“ присъстваха кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов и неговият колега от Монца Паоло Пилото, генералният консул на Италия в Милано Ана Паскалева, директорът на дирекция..

публикувано на 21.11.25 в 10:17