Защо се разбунтуваха цветарите от Четвъртък пазара и универсална ли е тезата, че цената на стоката се определя в конкуренцията на пазара? Стефан Султанов – директор на ОП „ Общински пазари“.
Пазарите се стопанисват от общинско предприятие и ние сме длъжни всеки земеделски производител или фирма, които искат да упражняват там дейност, да бъдат допуснати, без да правим разграничение между нови и стари търговци с аргумент да не става конкуренция за подбиване на цените. Недопустимо е с наша помощ да наложим монопол и едва ли не картел на цените на цветята, само и само да не допуснем някой нов на пазара.
Идеята за стимулиране на малките търговци, за съжаление, не е записана никъде в правилник или закон. Във всички нормативни актоне, на базата на които работим, няма разграничение между „малък“, „голям , „фирма“ или „земеделски производител“. Всички са равни и ние сме длъжни да отдаваме общинско имущество с цел генериране на приходи в хазната на Общината. Всяка фирма, независимо колко е голяма, след като мине необходимите процедури, има право да наеме маса. А на въпроса защо не са вътре, ако бяха там, трябваше да са от другата страна на пазара и тази нова фирма нямаше да има реална възможност да осъществява конкуренция, тъй като хората знаят, че там няма цвета на пазара.
Няма никаква неточност и в това, че фирмата е наела съоръжения само за три дни. Съществуват три възможности за наемане на площи на пазара – първата е до 5 дни само с фактура, вторият е от 5 дни до месец с разрешение за ползване и третият – над месец с провеждане на търг или конкурс. В случая тези хора ползват т.н оборотни маси и площи – абсолютно законно предоставени.
Още преди половин година ние променихме правилника, който вече дава възможност да се поставят стационарни преместваеми обекти на общинските пазари. Преди това не беше възможно, тези обекти не можеше да бъдат собственост на наемателите, а вече може. Аргументът е, че има интерес от тяхна страна, търговията е променена освен на сергийни площи, да се продава и в затворени площи. В тази връзка правим опит да направим нов облик на пазара Гребна база, като върнем големия клиентския поток. Защото освен традиционните продукти – зеленчуци и плодове, които се продават, има и млечни изделия и в момента търсим клиенти, които да започнат да продават сурово месо и жива риба. Това ще затвори кръга и пазарът ще бъде конкурентен на един по-малък супермаркет, където човек може да мине и да си купи почти всичко необходимо и то да бъде качествено, заради това че е българска продукция в повечето случаи.
Чуйте звуковия файл..
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..