България ще се противопостави на сценария "Европа на много скорости" и ще се обяви за запазване и задълбочаване на единството в Европейския съюз.
След като сме заявили, че не искаме ЕС да се фрагментира – следва да противодействаме по някакъв начин, това заяви Любов Панайотова в интервю за Радио Пловдив.
Според нея е въпрос на политическа воля и желание България да догони страните-основателки. Защото иначе ще бъде пагубно за страната ни. Ако се опитваме да имитираме само реформи, страната ни няма да напредне, коментира Панайотова.
Тя е категорична, че различните сценарии за бъдещето на Европа, са предизвикателство и шанс за управляващите България да предприемат реални реформи.
Въпросът за мястото на България в Европейския съюз е и с много лесен отговор,но същевременно е и много сложен, защото той трябва да се дискутира, да се видят „за” – „против”. Този интересен формат на четирима лидери под егидата на френския президент, който се събра в понеделник във Версай и каза, че трябва да имаме този многопластов, многоскоростен, многоетажен, различните анализатори го наричат по различен начин, но тази Европа ще бъде необходимост и ще бъде, както се изрази канцлерът Меркел, просто трябва да бъде направена.
Знаете ли, искам да цитирам един европейски депутат, френски, който беше дясната ръка на Валери Жискар д”Естен, това е Ален Ламасур, когато Валери Жискар д”Естен се опитваше с конвента да направи конституцията на Европа. Доста хора са забравили този период, но тогава немалко труд беше поставен. И той обяснява много хубаво, че ЕС не може да не премине към тази теза, защото ние имаме един външен кръг от страни – приятелски, по-малко приятелски, който е този кръг на съседите. След това имаме този кръг, който е в Европа, т. н. съквартиранти – всички живеем заедно вътре. Има и кръг на семейството - това е най-основният, главният кръг на солидарността, там където дали са десет, дали са петнадесет, може да са двайсет, но според определени критерии, което звучи много добре, а не спрямо еврозоната или Шенген, което пък звучи добре за България. Тоест - ако тази визия се развива, която витае от доста време, България трябва да направи всичко възможно да се присъедини към този фамилен кръг, не да седи при съквартирантите, заяви още Любов Панайотова.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..