България ще се противопостави на сценария "Европа на много скорости" и ще се обяви за запазване и задълбочаване на единството в Европейския съюз.
След като сме заявили, че не искаме ЕС да се фрагментира – следва да противодействаме по някакъв начин, това заяви Любов Панайотова в интервю за Радио Пловдив.
Според нея е въпрос на политическа воля и желание България да догони страните-основателки. Защото иначе ще бъде пагубно за страната ни. Ако се опитваме да имитираме само реформи, страната ни няма да напредне, коментира Панайотова.
Тя е категорична, че различните сценарии за бъдещето на Европа, са предизвикателство и шанс за управляващите България да предприемат реални реформи.
Въпросът за мястото на България в Европейския съюз е и с много лесен отговор,но същевременно е и много сложен, защото той трябва да се дискутира, да се видят „за” – „против”. Този интересен формат на четирима лидери под егидата на френския президент, който се събра в понеделник във Версай и каза, че трябва да имаме този многопластов, многоскоростен, многоетажен, различните анализатори го наричат по различен начин, но тази Европа ще бъде необходимост и ще бъде, както се изрази канцлерът Меркел, просто трябва да бъде направена.
Знаете ли, искам да цитирам един европейски депутат, френски, който беше дясната ръка на Валери Жискар д”Естен, това е Ален Ламасур, когато Валери Жискар д”Естен се опитваше с конвента да направи конституцията на Европа. Доста хора са забравили този период, но тогава немалко труд беше поставен. И той обяснява много хубаво, че ЕС не може да не премине към тази теза, защото ние имаме един външен кръг от страни – приятелски, по-малко приятелски, който е този кръг на съседите. След това имаме този кръг, който е в Европа, т. н. съквартиранти – всички живеем заедно вътре. Има и кръг на семейството - това е най-основният, главният кръг на солидарността, там където дали са десет, дали са петнадесет, може да са двайсет, но според определени критерии, което звучи много добре, а не спрямо еврозоната или Шенген, което пък звучи добре за България. Тоест - ако тази визия се развива, която витае от доста време, България трябва да направи всичко възможно да се присъедини към този фамилен кръг, не да седи при съквартирантите, заяви още Любов Панайотова.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..