Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е и ще продължи да бъде индустриален лидер

| обновено на 10.03.17 в 17:06

Пловдив и регионът се превърнаха в индустриален лидер на страната. А Тракия икономическа зона е една от големите индустриални зони в Югоизточна Европа, които ще привличат все повече внимание. Това заяви Стефан Стоянов – заместник-кмет „Образование,бизнес развитие, европейски политики и международно сътрудничество“. 

 Всеки месец  или обявяваме нов инвеститор или откриваме завод. Безработицата падна до нечувани размери –около  3% според НСИ, което никога не се е случвало. Друга важна тенденция е, че от 2012 г. след кризата започна нова вълна инвеститори, които са по-високотехнологични и произвеждат по-висока добавена стойност, ако говорим за външини инвестиции. Българските предприятия пък  разшириха своите бази и се появяват все по-интересни компании в Пловдив – автомобилостроене и машиностроене са най-силните сектори, които тепърва ще се развиват. Добрата новина е, че те ще се развиват и в бъдеще. Пловдив ще продължи да бъде индустриален център и лека полека градът ще се развива като център на високотехнологични индустрии, които ще предлагат работни места за инженери и висшисти и все по-добри заплати.

Администрацията полага  сериозни усилия в кантактите с бзнеса, като подпомагаме бизнес процесите. Преди 5 години още създадохме отдел за бизнес развитие, което не е много популярно в администрацията страната -  този отдел отговаря само за привличането на инвестиции. Само в ай ти аутсорсинг индустрията е помогнал за откриване на над 2 000 работни места в Пловдив. В производството и машиностроенето бройката е сходна. Изградихме нов имидж на града и на региона и заедно с останалите колеги  от индустриалните зони създдохме нова марка Тракия -  ИЗ и започнахме да я налагаме в страната и в чужбина. Градът е вече разпознаваем  като индустриален център и център на машиностроене,автомобилостроенето,  което не беше факт преди години, въпреки че зоните съществуваха.

Не искаме да държим успеха си обаче само за нас. Ако направим като София  втори център привличащ хора от други региони, дългосрочно това не е ефективно. Дори в последните години  се случва  бизнеси, търсещи по-ниско заплащане и повече хора, които тук не са налични, да бъдат насочвани към други общини и области. „Тракия – икономическа зона“ трябва да се разширява и към други области и  успехът на Пловдив и региона влияе положително и на редица други  като Хасково,  Ямбол, Сливен и т.н., като помага за периферно привличане на инвестиции там.  Това е реалната децентрализация. Когато има добри модели на пазарен принцип, се явяват и добри инвеститори.  

България и Пловдив са добри места за инвестиране и това се вижда по ръста на икономиката. Пловдив има преимущество по различни причини - натрупването на талантливи хора,  добри публично-частни партньорства,  добро позициониране като логистика на Балканите. България съумява да си увеличава инвестициите и би било добре, ако  има  конкретни индустрии, които да се насочват към конкретни региони. Въпросът е обаче как можем да направим така, че да бъдем по-добри в национален и в регионален мащаб.

В последните 5 години  средната работна заплата в Пловдив нарастна  с 50%. Това обаче не може да се каже за администрацията по редица причини.  Ние имаме шанса и привилегията да работим с млади и много амбицирани хора, които бързо се учат и стават бързо добри професионалисти. Вероятно обаче повечето от тях, които сега са на ключови позиции и вършат прекрасна работа за администрацията, няма да останат тълго  там и ще търсят по-добри условия.  В това няма нищо притестнително. Би ми се искало  и ние да даваме по-добри условия, но такава е ситуацията в момента.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13

Десетки родители и деца подават документи на място в центровете

За поредна година   родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас.  "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..

публикувано на 08.07.25 в 11:30

Еврото не оправдава рекет върху бизнеса и популизъм

Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..

публикувано на 08.07.25 в 11:20

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10