За четири години броят на служителите в общинската администрация в Карлово е намален със 17 %. Така в момента средната заплата на един работещ в администрацията в Карлово е по - висока от тази в Пловдив.
Това съобщи кметът на Карлово Емил Кабаиванов, коментирайки мерките за финансовото оздравяване на подбалканската община.
Поводът - съобщението на финансовото министерство, че 15 общини отпадат от списъка за финансово оздравяване през 2017 година. Това са общините Карлово, Батак, Смолян, Доспат, Мадан, Рудозем, Кресна, Лясковец, Кирково, Дупница, Рила, Ловеч, Костенец, Опан, Омуртаг.
Кметът на Карлово подчерта, че формулата за постигнатия успех е една: Намаляване на разходите и увеличаване на приходите - това са мерките, които никак не са лесни.
Емил Кабаиванов отбеляза, че основно са намалени разходите за издръжка на общинската администрация. Намалени са и разходите, които не носят продукт нито за гражданите, нито на общината. Така, чрез изпълнението на проект за енергийна ефективност с 40 % са намалени разходите за електричество на общината. Съкратени са и разходи за консумативи и канцеларски материали.
Същевременно, с 10 % е увеличена събираемостта на данъците през последните няколко години, посочи Кабаиванов. Той коментира, че местната управа не се е изкушила да попълни хазната като увеличи драстично данъците и таксите, тъй като доходите на карловци са по- ниски от тези на пловдивчани, например.
Проблемът на българските общини по отношение на финансирането не се решават със създаването на този фонд за финансово оздравяване, смята Емил Кабаиванов.
Основният проблем е, че държавата прибира целият финансов ресурс, който се генерира като данъци и не оставя почти нищо на българските общини, смята кметът на Карлово.
Нормалната практика в богатите европейски държави е поне 35 % от финансовия ресурс, който се генерира като данъци в една местна общност, да остава при нея. Защото проблемите на хората се решават бързо и качествено там, където те живеят, категоричен е Емил Кабаиванов.
Той посочи като сериозен проблем пред община Карлово и изключително ограничения финансов ресурс за капиталови разходи.
През 2017 година община Карлово, която е върху 1000 квадратни километра и обхваща 26 населени места, има едва един милион капиталови разходи, каза Кабаиванов.
Проблемът с безработица пред последните няколко години не е толкова остър, коментира още Емил Кабаиванов. Той посочи, че в Карлово и Сопот безработицата е под 5 %. Това се дължи на основния работодател в региона - ВМЗ "Сопот".
Цялото интервю с кмета на Карлово Емил Кабаиванов можете да чуете в прикачения звуков файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..