Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата в Брюксел потвърди разцеплението на двата лагера

| обновено на 10.03.17 в 17:02

27-те правителствени и държавни ръководители проведоха в Брюксел неформална среща, на която не се взе никакво решение. На нея по- скоро бяха сверени часовниците за това кой на какви позиции е преди срещата в Италия на 25 март. На лидерите беше предложен текст на проектодекларация как страните да продължат да съществуват  в ЕС, след излизането на Великобритания. 

Потвърди се разцеплението на два основни лагера  – едните страни, които искат да се движат по- бързо в области като финанси, икономика, отбрана. Другият лагер, сред които България и повечето държави от Източна Европа, които се притесняват, че могат да бъдат изоставени в интеграцията за сметка на старата Европа.


Председателят на Европейския съвет Доналд Туск даде да се разбере, че ще работи за политическото единство на ниво 27 държави, въпреки че подчерта, че разбира защо някои искат да се развиват с по- бързи скорости. Преговорите на ниво министри ще продължат до срещата в Рим, в края на март. 

Българският президент Румен Радев внесе поправки в проектодокумента. Той настоява да се изчистят противоречия в него, тъй като в една част се говори за  единство и проспериращ съюз, и в същото време, друга част говори за различни скорости на развитие.  Според държавния глава това противоречие не може да съществува. Румен Радев настоява и за поправка, която да гарантира продължаване на политиката на кохезионност за подпомагането на икономически изостаналите държави, за да могат да те да наваксат.

Президентът опроверга публикациите, че е подкрепил СЕТА /Търговското споразумение между ЕС и Канада/ и обвини медиите в манипулиране на фактите и спекулативност, защото нищо не е подкрепял и нищо не е подписвал. Формално това е така. 

В текста, който беше съгласуван,  се казва че ЕС приветства ратифицирането на СЕТА от Европарламента и очаква неговото частично прилагане. В същото време този текст не е гласуван и не може да се приеме като официално решение на ЕС, тъй като нямаше консенсус. Причината, обаче, е съвсем друга – наложеното от полския министър - председател Беата Шидло вето върху цялата декларация, заради избора на Доналд Туск за втори мандат като председател на ЕС. 

На практика Румен Радев беше спасен от полското вето. То предотврати решението да стане политически акт. Президентът повтори тезата си, че трябва да се сезира КС и го определи като заплаха за българската икономика. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21