Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС е в криза, не е изключено да се разпадне

Снимка: БГНЕС

За бъдещето на Европейския съюз и най-вече – за мястото на България в него.

Идват ли времената на раздробяване на голямото семейство, какви ще са последиците от такъв сценарий за страната ни – по темата говорим с журналиста Светослав Терзиев.

ЕС е в криза

ЕС не е излизал от кризите си през последните десет години. От времето, когато започна голямото разширяване, тъй като не знае как да се справи. С ентусиазъм тогава бяха приети нови държави, а сега се оказва, че започнаха да му тежат. И се търсят начини - как в едно затворено ядро от по-стари членки да си решава проблемите. А другите държави да останат в периферията. Което е голяма грешка, заяви Светослав Терзиев.

Той подчерта, че точно тези държави не са причина за серията от кризи в ЕС. Нито финансовата криза беше предизвикана от Източна Европа. Нито кризата с мигрантите беше предизвикана от източноевропейските държави, защото не те поканиха мигрантите, а точно обратното. В днешната ситуация има нова криза – между Западна Европа и Труция. И страните от Източна Европа, включително и България, са просто едни свидетели и се чудят как да постъпят в подобна ситуация, припомни Терзиев.

България има интерес ЕС да запази своята цялост, той да бъде единен и по-интегриран. Защото точно чрез тази интеграция България може да подобри жизненото равнище и състоянието на правовата държава. Светослав Терзиев посочи и положителните промени в тази насока. Положителен знак идва от последната седмица, когато на европейски съвет стана ясно, че България ще участва в засиленото сътрудничество между 17 държави за изграждане на общата европейска прокурорска служба, което е изключително важно за нашата страна, подчерта Светослав Терзиев.

Прилагането на сценария „Европа на две скорости“ може да доведе до разпад на Европейския съюз.

Точно това е опасността. Перспективата е разпадане на ЕС. И ако целта е да се оформи едно ядро около еврозоната, следващия етап ще бъде разпадане на еврозоната. Защото след като се разтоварят от страните извън еврозоната, ще започнат да гледат и на държави в еврозоната с лошо око, защото и те ще имат някаква специфична самостоятелна политика, допълни още Терзиев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34