Световноизвестният цигулар Мичо Димитров се завърна в родния Пловдив - след дългогодишната си работа на различни европейски сцени и с големи европейски оркестри, включително двата най-елитни радиооркестъра в Холандия.
Точно тук Мичо Димитров е започнал кариерата си след специализацията си в Англия. А миналата седмица беше и първия концерт след завръщането му на родна сцена.
Това е много емоционално завръщане. Аз отново съм концертмайстор на Държавна опера-Пловдив. След почти 30 години от първото ми назначение за концертмайстор в Пловдивската филхармония при големия Добрин Петков. Сега направих пълния кръг и започвам отново тук, заяви маестро Мичо Димитров.
Пред него са много концерти от изключително богатия репертоар на културната институция.
Усещането ми е, че се връщам окончателно. Въпреки, че пак ще пътувам за Холандия. Да, разбирам, че хората пътуват много за чужбина. Но чужбината вече не е чак толкова интересна. За съжаление - много фактори попречиха Европа да се развива по най-добрия начин. Има едно обезверяване и малък отлив от културата. И аз с много надежда идвам тук. Защото през последните години Държавна опера-Пловдив отново завоюва сърцата на пловдивчани. И съм щастлив, че отново се връщам сред приятели, заяви маестро Димитров.
Той призна, че трудно може да опише с думи чувствата, които се надигат, когато отново стъпи на родна сцена.
До просълзяване е емоцията, която се надигна в мен в този момент. И се радвам, че публиката си спомня кой съм и тепърва ще се виждаме на концерти, заяви Мичо Димитров след първия си концерт пред пловдивска публика, който се състоя миналата седмица и бе посветен на Добрин Петков. В него солист беше Светлин Русев.
Маестро Димитров припомни, че точно на днешната дата /13 март / през 1899 година, е роден най-големия български композитор Панчо Владигеров.
Цялото интервю с маестро Мичо Димитров можете да чуете в звуковия файл.Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..