Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходима е реформа във висшето образование

Поредни във висшето образование готви служебния екип на Министерството на образованието.

Въвеждането на регионален компонент във финансирането на университетите – това е новата идея, която е на дневен ред. Целта е водещи университети извън столицата, да бъдат компенсирани заради затрудненията, които произтичат от по-забавеното развитие на някои региони, това обяви служебният министър на образованието професор Николай Денков. В същото време предстои драстично съкращение на приема във висшите учебни заведения – с над 8500 бройки. По темата разговаряме с професор Христо Крушков, заместник-ректор на Пловдивски университет Паисий Хилендарски.

За реформата във висшето образование

 Има нужда от реформа във висшето образование. Сегашният министър не за първи път се заема с тази сложна задача. И в момента идеята за реформа във висшето образование започва да добива конкретност.

Обективните критерии, които се въвеждат от рейтинговата система, разглеждат реализацията на самите студенти на пазара на труда след като са завършили. Именно благодарение на тези обективни критерии може да се провери как се реализирт студентите на пазара на труда. От тази гледна точка се вижда, че софиянците имат доста голямо предимство. Защото там заплатите са най-големи и нуждата от хора, които да запълнят пазара на труда е доста голяма. Докато в другите региони се вижда, че и заплатите са по-ниски и няма голяма нужда съответно от такива работници. Ако говорим конкретно за Пловдивския университет -  проблеми ще има единствено във Факултета по икономически и социални науки, защото там ще се намали приема в специалността "Администрация и управление". А в други специалности, примерно "Информатика и компютърни науки" можем да увеличаваме приема доколкото имаме капацитет. В предстоящата кандидат-студентска кампания в това направление ние ще заявим около 560 бройки, което предполагам ще бъде одобрено и от Министерството на образованието, което е около 20 % от целия прием. Всъщност идеята на министерството е да се направи преливане от специалности, които не се търсят добре на пазара на труда към такива, към които има голям пазарен интерес. Аз мисля, че това е правилно решение. Рано или късно трябва да се отиде към една възможност да не се произвеждат студенти, които после не могат да си намерят работа или пък работят на позиции, на които не се изисква висше образование, заяви професор Христо Крукшов, заместник-ректор на ПУ "Паисий Хилендарски".

Реализацията на завършилите специалност "Информатика"

Реализацията, която е в рейтинговата система, е от последните пет години и като приложение на придобитото висше образование имаме около 60 %, а приносът към осигурителната система е около 80 %. Средният облагаем доход на завършилите е 1395 лв. Сега това доколко преподаватели в училищата са хора, които са завършили информатика и компютърни науки, аз бих се радвал да има голям брой такива, но за съжаление не е така. Напротив, студентите, които завършват педагогическото направление математика и информатика и трябва да отидат в училище - отиват да работят във фирми. Затова що се отнася до Пловдивския университет аз не съм убеден, че голяма част от студентите отиват и стават преподаватели, обясни професор Крушков.

За увеличението на субсидията за педагогическите специалности

Приемам идеята за увеличаване на субсидията за един студен в педагогическите специалности, защото имаме нужда от добри  педагогически кадри.

Аз даже мисля, че ако се мине на регионално оценяване и добавки  - няма какво да изгубим. Само бихме спечелили, защото на всичкото отгоре имаме филиали в Кърджали и в Смолян. И поддържането на тези филиали е от изключително стратегическо значение за българското образование, изобщо за поддържането на тези региони, а там също има добри студенти, които се реализират на местна почва. Което е много важно за икономиката на тези региони, допълни професор Крушков.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10