Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва инициативата "Излишна ли е излишната храна?"

| обновено на 15.03.17 в 17:14

На 15 март стартира най-новата обучителна програма у нас за намаляване на разхищението на храна „Излишна ли е излишната храна?”. Само в България „спасената” храна би могла да нахрани 1,5 млн. души.

Инициативата е от днес до 17 март и има за цел да запознае повече производители, търговци и ресторантьори как да дарят храна на нуждаещите се детски и социални домове у нас, както и за нуждите на Българската хранителна банка.

Съвсем скоро тя ще има регионален офис и в Пловдив, защото текат преговори за помещение.

Организатор на кампанията е Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, която има за цел да организира срещи за разпространяване на идеята в българските фирми.

По данни на Българска хранителна банка, партньор на инициативата "Излишна ли е излишната храна", индивидуалният потребител има най-голям дял за разхищението на храна - 61%. Храната, която всички ние на Земята  не употребяваме, е 1300 милиона тона, а за Европа и България цифрите са съответно 88 милиона тона и над 600 000 тона.

Какъв е екологичният ефект от изхвърлянето на храна? Знаете ли, че в световен мащаб изхвърлената храна е втора по отделянето на вредни емисии, метан, във въздуха след транспорта и един от основните причинители на парниковия ефект?

Излишна ли е излишната храна? Само в България „спасената” храна би могла да нахрани 1,5 млн. души.

Дарина  Георгиева, изпълнителен директор на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН разказа, че имат за цел кампанията да достигне до повече фирми. 

Атанас Урджанов е от Пловдив и е председател на Асоциацията на месопреработвателите в България. Той разказа, че подкрепят Българската хранителна банка от самото и създаване, и усилено ще работят за разширяване на обхвата й по региони.

Организаторите на кампанията за спасяване на излишната храна тръсят отговор и на въпроса какво е разпиляването на храна и глада в България. За всяко 3-то българско дете, за всеки 2-ри възрастен човек или за всяко 4-то семейство в България гладът е ежедневие.

Всяка година се разхищават над 670 000 тона храна. Това количество се равнява на над 2,2 милиарда порции, които могат да осигурят ежедневното изхранване на всички нуждаещи се българи за период от 15 месеца.
Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23

Набират средства за завършването на Духовен център "Св. Троица"

Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..

публикувано на 21.04.25 в 09:39

Инженер Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51