Холандският премиер Марк Рюте затвърждава победата си, след като партията му извоюва 33 места в парламента, показват резултатите от преброени 97 процента от бюлетините.
Преди пет години на изборите Рюте имаше 41 места в парламента. Това означава, че губи осем места, но има ясна преднина пред партията на Герт Вилдерс, който получава 20 места. Преди пет години неговата партия спечели 15 места в парламента. Това означава напредък с пет места спрямо 2012 г.
На трето място остават християндемократите от "Християндемократически призив" и прогресистите от партия "Демократи-66", смятани за естествен съюзник на либералите на Рюте. Християнски съюз най- вероятно ще спечели 5 места в 150- членния парламент на Холандия, твърдолинейните протестанти от Държавна реформистка партия - 3 места.
Еколозите от партия "Зелени леви", оглавявани от младия и харизматичен Йесе Клавер, също могат да изиграят важна роля, след като утроиха резултата си в сравнение с предишните избори и вече имат 14 места.
Партньори на досегашната управляваща коалиция, лейбъристите от Партията на труда отчетоха историческо поражение и от 38 депутати сега ще имат 9.
Избирателната активност бе висока - 80,2 процента от 12,9-е милиона избиратели, упражниха правото си на глас, сочат данни на социологическия институт ИПСОС. През 2012 г. активността бе 75,3 процента.
Според международния редактор в БНР Мариян Карагьозов в Холандия се изигра по- малко лошият сценарий, защото Вилдерс остана втори, но с не лош резултат. Дали ще има популистка вълна Европа ще се разбере след изборите във Франция и Германия, подчерта анализаторът.
Карагьозов смята, че дипломатическият скандал между Холандия и Турция е бил изненадващ за страните, но е помогнал на Марк Рюте. Твърдата му позиция в конфликта привлече част от избирателите на Вилдерс, каза той.
Под етикета популизъм се поставят политиките, които не се харесват на естаблишмънта и на елита в Брюксел, коментира анализаторът и добави, че ако политическото представителство е откъснато от хората има проблеми с функционирането на системата.
Той изрази надежда напрежението между Холандия и Турция да деескалира, защото двете страни имат партньорски отношения още от времето на Османската империя.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..