Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Холандия се изигра по- малко лошият сценарий

| обновено на 16.03.17 в 16:09

Холандският премиер Марк Рюте затвърждава победата си, след като партията му извоюва 33 места в парламента, показват резултатите от преброени 97 процента от бюлетините. 


Преди пет години на изборите Рюте имаше 41 места в парламента. Това означава, че губи осем места, но има ясна преднина пред партията на Герт Вилдерс, който получава 20 места. Преди пет години неговата партия спечели 15 места в парламента. Това означава напредък с пет места спрямо 2012 г.

На трето място остават християндемократите от "Християндемократически призив" и прогресистите от партия "Демократи-66", смятани за естествен съюзник на либералите на Рюте.  Християнски съюз най- вероятно ще спечели  5 места в 150- членния парламент на Холандия, твърдолинейните протестанти от Държавна реформистка партия -  3 места. 

Еколозите от партия "Зелени леви", оглавявани от младия и харизматичен Йесе Клавер, също могат да изиграят важна роля, след като утроиха резултата си в сравнение с предишните избори и вече имат 14 места.

Партньори на досегашната управляваща коалиция, лейбъристите от Партията на труда отчетоха историческо поражение и от 38 депутати сега ще имат 9. 
Избирателната активност бе висока - 80,2 процента от 12,9-е милиона избиратели, упражниха правото си на глас, сочат данни на социологическия институт ИПСОС. През 2012 г. активността бе 75,3 процента.

Според международния редактор в БНР Мариян Карагьозов в Холандия се изигра по- малко лошият сценарий, защото Вилдерс остана втори, но с не лош резултат. Дали ще има популистка вълна Европа ще се разбере след изборите във Франция и Германия, подчерта анализаторът.

Карагьозов смята, че дипломатическият скандал между Холандия и Турция е бил изненадващ за страните, но е помогнал на Марк Рюте. Твърдата му позиция в конфликта  привлече част от избирателите на Вилдерс, каза той.

Под етикета популизъм се поставят политиките, които не се харесват на естаблишмънта и на елита в Брюксел, коментира анализаторът и добави, че ако политическото представителство е откъснато от хората има проблеми с функционирането на системата. 

Той изрази надежда напрежението между Холандия и Турция  да деескалира, защото двете страни имат партньорски отношения още от времето на Османската империя.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Ддоц. Екатерина Дамянова

Изборът на новия патриарх е изненадващ

Изборът на новия български патриарх Даниил беше изненада, защото хората в църковните следи и обществеността имаха нагласата, очакванията, убедеността, че фаворитите за този пост са други. Това може да породи много реакции, които вече виждаме, коментира в програма "Точно днес" богословът доц. д-р Екатерина Дамянова от  Богословския факултет на СУ..

публикувано на 01.07.24 в 11:14
Теодор Славев

Най-лошият сценарий е да отидем на избори през есента

По политическите завои минаваме в понеделник с д-р  Теодор Славев , политолог от Българския институт за правни инициативи.  Днес президентът Румен Радев връчи проучвателния мандат на ГЕРБ-СДС.  За очакванията - разговор в програма "Точно днес" с д-р Славев, той отбеляза: "Може да говорим за рисковете от кабинет на малцинството, отколкото за..

публикувано на 01.07.24 в 09:48

Вл. Темелков е номиниран за министър в кабинета на ГЕРБ

Владимир Темелков, заместник-кмет на община Пловдив, е номиниран за министър на електронното управление от кандидата за премиер Росен Желязков. Това стана ясно преди минути, по време на връчването на първия мандат на най-голямата парламентарно представена сила ГЕРБ-СДС. Пред Радио Пловдив Владимир Темелков потвърди номинацията си, но отказа повече..

публикувано на 01.07.24 в 09:22

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24