Точно в 12.28 часа на 20 март в България настъпва астрономическата пролет. Това е моментът, в който слънцето, при видимото си движение по еклиптиката, пресича пролетната равноденствена точка и преминава от южната небесна полусфера в северната.
Астрономически сезонът започва с пролетното равноденствие – около 21 март в Северното полукълбо и около 23 септември в Южното, и завършва с лятното слънцестоене – около 21 юни в Северното и 21 декември в Южното полукълбо.
На пролетното равноденствие денят е равен по продължителност на нощта, а след това дните започват да стават по-дълги.
През следващите дни времето наистина ще отговаря на сезона, прогнозират метеоролозите. След силния вятър от последните дни, от днес днес времето ще утихва, а температурите плавно ще се повишават, достигайки между 15 и 20 градуса.
С астрономическата пролет настъпва и денят на пролетното равноденствие, когато продължителността му е равна на нощта. Периодът от началото на астрономическата пролет до началото на следващата е равен на една тропична година и се равнява на 365, 24219 денонощия.
По света е възприетата календарна система, основаваща се на т.нар. “Григориански календар“. Според него по определен начин се редуват обикновени години по 365 дни и високосни по 366 дни, в които допълнителният 29 февруари компенсира натрупаната разлика.
Това е направено за удобство, но е и причината датата на пролетното равноденствие да е различна всяка година - варира между 20 март, 21 или 22 март за Северното полукълбо. Календарната дата зависи от това, колко години са минали от последната високосна.
До два месеца Апелативният съд в Пловдив ще излезе с решение по делото за убийството на Димитър Малинов от Цалапица. Основния подсъдим Рангел Бизюрев е осъден на 15 години затвор, но прокуратурата и близките на жертвата искат доживотен затвор като частни обвинители, а защитата на Бизюрев – по-леко наказание. В пелодарията си държавното обвинение..
Площадът пред Радио-телевизионния център в Пловдив да носи името „Журналист“, решиха пловдивските общински съветници. Те одобриха предложението на пловдивските дружества към Съюза на българските журналисти – „Глас“, „Европрес“, „Филипопол“, „Марица“, която е подкрепена от голяма част от медиите в Пловдив. Инициативата е посветена на 180-та..
Почетен знак на град Пловдив връчи председателят на Общинския съвет Атанас Узунов на председателя на Армейски спортен клуб по свободна борба "Тракиец" Данаил Димитров в началото на заседанието на местния парламент. Отличието беше присъдено на клуба по време на сесията през август за изключителни заслуги към спорта и обществения живот на града...
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще открие днес по обед в град Пещера две обновени училища. Това са Обединеното училище „Любен Каравелов“ и Средното училище „Св. Климент Охридски“, в което общо учат над 560 деца. И двете училища са модернизирани, въведени са енергоспестяващи мерки и е осигурена достъпна среда, обясни пред..
Предложението на кмета Костадин Димитров за стартиране на процедура за обществена поръчка за нови превозвачи по 29 линии на градския транспорт в Пловдив ще бъде за втори път обсъждано от общинските съветници на днешната сесия. То не бе прието на последното заседание на местния парламент, защото не получи достатъчно подкрепа. ОбС отхвърли..