Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безпрецедентно ниска безработица в Пловдив

| обновено на 21.03.17 в 13:29

Само преди няколко години смятахме за абстрактни твърденията на икономистите, че Пловдив и областта ще търси работна ръка от други региони, тъй като тя няма да достига тук.

Последните данни от Регионалната служба по заетостта потвърждават тази тенденция.

Безпрецедентно ниска безработица се отчита в Пловдив през месец февруари, заяви в интервю за Радио Пловдив Мария Георгиева. Равнището на безработица в града е 3,8 на сто, а в областта 6,1% - при 8,2% за страната. Виждате, че в областта безработицата е с около 2 % по ниска от тази за страната, а в Пловдив - с близо пет процента. Причините са много, но на първо място е по-добрата икономическа конюнктура. Друга причина е, че има хора, които започнаха работа в други райони на страната и в чужбина, обясни Георгиева.

Безработните в Пловдив към края на месец февруари са 6250, а в областта 18 475. Най-висока остава безработицата в Община Брезово - 20%.

Ситуацията на пазара на труда е динамична, но се запазва тенденцията за увеличено търсене на работна ръка. През месец февруари в Бюрата по труда в Пловдив и областта са заявени 1480 свободни работни места. 47% от тях са в сферата на услугите. Толкова са и в индустрията, а едва 4% в селското стопанство.

За съжаление все по трудно ни е да намерим този профил, който търсят работодателите. Над 80% от обявените работни места не изискват някаква специална квалификация или образование. Но работодателите имат нужда от конкретни умения, конкретен опит и дори добра мотивация от кандидатите. Затова ни е изключително трудно да предложим на работодателите необходимите им кандидати, обясни Мария Георгиева.

Тя подчерта, че има драстично разминаване и в очакванията по отношение на работната заплата.

Младите хора до 29 годишна възраст имат прекалено големи, почти двойни очаквания за размера на заплатите. Ако например работодателите дават 700 лева заплата, младежите очакват 1500 лева, обясни Мария Георгиева.

Цялото интервю с Мария Георгиева можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Илия Проданов

Илия Проданов ще работи за стабилизиране на БАК

Спорове около представителността на организациите на аграрния сектор, който очаква решения по важни теми от държавата. Илия Проданов беше избран за председател на Българската аграрна камара, след като част от браншовите организации я напуснаха, несъгласни с начина на вземане на решения. За заместник-председатели бяха избрани съпредседателят на..

публикувано на 21.11.25 в 16:15

Идеята да се ползва СУПТО е добра, но не и изпълнението

Виктор Павлов  управлява софтуерна компания, която има опит в разработката на продукти за управление на търговска дейност. Той коментира напрежението на бизнеса от въвеждането на лицензиран софтуер за управление на продажбите в търговски обекти. "Като цяло спорът идва оттам, че се опитва да се хване процеса по неиздаване на фискални бележки от..

публикувано на 21.11.25 в 15:58

БСП отново ще предложи на ОбС програмата "Достъпно жилище"

ОбС на Пловдив не прие предложението на представителите на БСП за програма „Достъпно жилище“. Идеята визираше подкрепа за строителство на жилища за млади семейства на цени под пазарните. Общинския съветник Калин Милчев коментира със съжаление, че  това е първата политика, която би развила община Пловдив в посока младите хора, младите семейства, младите..

публикувано на 21.11.25 в 14:59
Иван Иванов

Липсва стратегия за инвестициите във водния сектор

Годишна конференция за инвестициите във водния сектор се провежда днес и утре в Старосел с участието на експерти от бранша. Включват се представители на Европейската комисия, Министерството на околната среда и водите и учени. Организира се от Българската асоциация по водите.  Водният сектор изисква много инвестиции, както за поддръжка,..

публикувано на 20.11.25 в 14:41

"Замърсителят плаща" върви към ново отлагане

"Най-вероятно въвеждането на принципа "замърсителят плаща“ ще бъде отсрочено за края на 2026 година и това е записано  и в проектобюджета за следващата година". Това каза в пловдивското село Бенковски министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той обаче припомни, че заради многократното отлагане, срещу България има задействана наказателна..

публикувано на 20.11.25 в 12:11