С пукването на пролетта „разпукнаха“ и симптомите на една от най – упоритите и най – често срещана хронична болест – алергиите. Как да им се противопоставим адекватно? Лечими ли са алергиите или са от болестите „до живот“? Разговорът е с водещия алерголог проф. Богдан Петрунов, който се „занимава“ с болестта повече от половин век.
Сред съветите, които той дава е често миене на лицето и косата, за да падат полените, които в този сезон са най- големият бич за хората, страдащи от алергии.
Добре е, според алерголога, да се направи предварителна профилактика преди сезона, но ако това не е еслучило и симтомите вече са налице - да не се прилага народната медицина. Тя е неуместна в борбата с алергиите, категоричен е професорът. Той застъпва тезата, че разработените медицински препарати, прилагани по схема, могат не само да облекчат временните пристъпи, но и да изградят дълготрайна защита за години напред.
Несъстоятелно е без имунизации да се спаси човечеството. Световният опит показва, че ефект има при 75 до 78% от случаите, а те са десетки хиляди.
Проф. Петрунов нарави тежки прогнози. По думите му през 2025 се очаква всеки втори човек в света да развие алергия. Заболяването представлява сериозен здравен, социален и икономически проблем.
Статистиката у нас - 12 % страдат от бронхиална астма, също толкова от ринит, не по- малко от 30% от българите проявяват алергия към различни дразнители.
Цялото интервю чуйте от прикачения звуков файл.
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..