Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е фактор в Европа, но й липсва самочувствие

За отговорното политическо усилие на  властта страната ни да бъде осъзната от Европа и Света не само като  територия на геополитически кръстопът, но и като стратегически играч в битката за избор на ценности  и още  за предизвикателствата пред  властта – журналистът  Петко Георгиев. 

П.Георгиев: След поредицата от смесени сигнали от избори в цяла Европа,  последиците поне от заглавията в новините, че  е тук спечелила проевропейска партия, се възприемат благоприятно от нарастващия брой европейци, които са загрижени за бъдещето на този съюз. България излъчи една новина не много значителна и от първия ред новини, но тя се възприема добре и бе благоприятно погледнато на този изборен резултат навсякъде в Европа.

В ЕС в момента основната ориентация е към търсенето на партньори с обща визия за бъдъщето и съвместното развитие на европейския проект и вариантите на неговото продължение. Това създава за България особено благоприятна и особено опасна ситуация. Благоприятна, ако новото българско Правителство успее да се възползва от факта, че има разместване на пластовете и цената на всяка една от останалите 27 държави-членки се повишава относително, в зависимост от това, как тя ще наложи своите интереси, приоритети, нови виждания  в този нов процес на преформулиране на начина, по който работи ЕС, на компетенциите на европейските органи, на структурите, на приоритетите и т.н. В този смисъл това разместване на пластовете е определена възможност.

 Но ако едно ново българско Правителство не е в състояние да се ориентира в сложната обстановка и ако реши да продължи  с изпълнението на политиките спрямо ЕС по начина, по който са вървели нещата досега, по-скоро ще се окаже на периферията на европейското развитие и има реална опасност, стремейки се да не изпадне от интеграционния процес, да заеме място в периферията. В този изключително сложен и важен момент е необходимо стабилно Правителство с ясна визия за своето собствено бъдеще и с много активна политика спрямо партньорите в ЕС. Има благоприятни възможности, които не трябва да бъдат изпускани.

Изборите бяха изненада най-вече за хората в ЕС, които следят съвсем периферно България и се бяха подвели по президентските избори, че България е на път едва ли не да обърне геополитическата си ориентация. Имаше тогава и неблагоприятно стечение на обстоятелствата, че президентските избори се проведоха по едно и също време и в България, и в Молдова и влязохме в една и съща новина. Затова хората, които са очаквали продължаване на тази тенденция в България 100% са били разочаровани. От българска гледна точка обаче това не е нито разочарование, нито изненада, защото БСП напомпа страховете на българите, че е възможен реванш срещу демократичните промени и това мобилизира достатъчно сили, за да ги остави  на втора позиция и вероятно – да ги извади извън управлението за предстоящия мандат.  България си запази образа  на единствената стабилна държава в региона, защото при нашите съседи ситуацията е още много по-тежка, отколкото в България. На този фон преизбирането трети мандат на един и същи премиер е нещо невиждано в региона. Нещата не стоят толкова зле!.  България е фактор в Европа, но нямаме достатъчно самочувствие и политическо умение в Европа, за да се възползваме от това.

Повече чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21