Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-скъпи зеленчуци за Великден, но не заради новата цена на газа

Газът поскъпва от 1 април с 30 %. Как ще се отрази това поскъмпане на бизнеса и по сцециално за ефекта му върху зеленчукопроизводителите – говорим с Йордан Балабанов, който отглежда 240 дка оранжерийни краставици и домати край Първомай.

Йордан Балабанов: Очакваният скок на газа ще се отрази в цифри за следващата година. Около 1 милион лева, ако се запазят тези цени, ще бъдат разходите в повече за отглеждането на земеделските ни култури, които при нас 240 декара оранжерии, около 1 милион лева ще бъдат повече разходите за отопление. Това означава, че може би около 20 ст на килограм ще се вдигне себестойността на краставиците. Себестойността на една продукция може да се каже в края на реколтата, когато приключи сезона, но пък от добивите, които получаваме - значи себестойността ще стане лев и десет на килограм.

Радио Пловдив: Това до крайния потребител каква цена би означавало?

Балабанов: Говоря за цени без ДДС, това означава за цени  от 1,80 до  2 лева.

Радио Пловдив: В такъв случай става ли конкурентна вашата продукция на вносната?

Балабанов: Тя и сега не е конкурентна, няма как. В Анталия, в Крит, в Гърция нямат отоплителни инсталации. Просто географското ни разположение е такова, че тук имаме нужда от отопление, а там нямат нужда от отопление, така че са несъвместими нещата, за да говорим за вносните стоки. Затова и цените им са по-ниски – не плащат данъци, не плащат ДДС и конкуренцията е огромна от Гърция и от Турция.

Радио Пловдив: Как ще се справите вие в тази ситуация?

Балабанов: Надяваме се за следващия отоплителен сезон цените на газта да бъдат по-ниски. За нас това е шоково поскъпване – 30 %, не е 3, не е 5, а 30 %. В който и да е от браншовете да има увеличение от 30 % при положение, че 65 – 70 % от себестойността на продукцията е гориво, газ в случая, няма аналог на това нещо – 30 %! Нямам такъв спомен да има такова увеличение на газта.

Радио Пловдив:  Според комисията за енергийно и водно регулиране този скок е необходим, тъй като няколко поредни месеца цената на газта е била държана ниска и това сега налага скока на суровината.

Балабанов: Предполагам, че имат основание за това нещо. Предполагам, че там хората, които са събрани, не са си изсмукали от пръстите тази цена, най-вероятно е така. Не мога да коментирам неща, с които не съм запознат. Не може просто с 30 % да вдигаш нещо, най-вероятно имат основание за това нещо.

Радио Пловдив: При вас разходите освен за отопление са и за торове, които също се очаква да поскъпнат с увеличението на газта.

Балабанов: Нормално, нормално е да поскъпнат торовете, но там нещата ще бъдат много по-различни. Върху себестойността почти няма да има отражение, 1 – 2 стотинки не е проблем. Проблемът е в отоплението.

Радио Пловдив: В такъв случай при поскъпването на газта, с която отоплявате оранжериите  ще съкращавате ли работници, ще намалявате ли оранжерии?

Балабанов: Сега е краят на отоплителния сезон, от 1 април разходите тотално намаляват за отопление, проблем е декември, януари, февруари – студените месеци, така че за тази година това увеличение няма да рефлектира много върху себестойността. За следващия отоплителен сезон ще вземаме решение какво да правим, дали можем да се включим, ако не ще започваме по-късно производство  с по-малко разходи за отопление. При тези нива на газта нямаме шанс да произвеждаме ние ранни зеленчуци.

Радио Пловвдив: Тъй като наближават Великденските празници на какви цени ще купуваме свежите зеленчуци – краставици, домати?

Балабанов: Цените се очаква да скочат нагоре, тъй като тази година Великден съвпада с всичките други празници – католическия, с нашия, нормално е из Европа да има дърпане на стоки, което означава, че част от стоката ще бъде пренасочена към Европа, но мисля, че няма да минат нива от 2 лева – 2,40 за краставици и около 3 лева за домати. В момента краставиците са около 1,50, 1,80 с ДДС, ами с около 20 %, но това ще бъде за периода по Великден най-вероятно. Но може и да не се случи, зависи от Гърция какво ще влиза, но нали ви казвам, тази година Великден съвпада при всички религии и е нормално да има по-голямо потребление на тези неща. Но това не са неща, които могат да оправят ситуацията – цените на краставиците и доматите в рамките на една седмица да са примерно с 20 % по-високи. След това цената веднага ще рефлектира, ще падне надолу и т. н. Тази година Великден е средно ранен, имаме спомени, когато е бил и на 6 май и тогава цените са се задържали. По принцип цените на свежите неща държат до Великден, след това цените падат, което е напълно нормално.

Цялото интервю с Йордан балабанов може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58