Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е на една административна крачка от електронното таксуване

| обновено на 31.03.17 в 14:00

До дни се очаква да започне продажбата на електронни билети в автобусите от градския транспорт в Пловдив, съобщи ресорния зам.-кмет Златин Велев. Причина за забавянето е поддръжката на системата от испанската фирма  „Индра системас“, а тя предстои скоро да бъде вписана в регистъра за сервизно обслужване на апаратите.

За целта вече са предоставени необходимите документи, тъй като по закон за  всеки касов апарат трябва да има осигурен сервиз.  Въвеждането на електронните билети в автобусите няма да бъде рязко, уточни Велев и  изрази надежда, че в началото на април такива устройства ще заработят първоначално по три от линиите – тези с номера 113, 25 и 93. По думите му напоследък има интерес към  продажбата на електронни карти за цялата градска мрежа или единична линия.

По-голямата част от автобусите вече са оборудвани с работещи системи за връзка с информационните табла по спирките, каза още Велев. По думите му липсата на данни или неточностите  за часа на пристигане на конкретна спирка се дължи на подмяната на старите автобуси с нови, които са по стандарт Евро 5 или 6 и отделят значително по-малко вредни вещества във въздуха. Въвеждането на електробуси към момента не е приоритет, тъй като те са скъпи и се оказва нерентабилно.

Във връзка с проблемите, които създава остарялата контактна мрежа на бившия тролейбусен транспорт Велев заяви, че няма кардинално решение, заради продължаващите съдебни дела между общината и фалиралото дружество, което стопанисва мрежата.  В район „Централен“ вече беше извършено обследване и премахване на опасните участъци.  След поредния случай на скъсани жици в район „Северен“ беше установено, че мрежата там е в окаяно състояние. Извършват се и процедури за обезопасяването й в район „Южен“ на ул. „Скопие“, а в „Тракия“ вече е укрепен подобен участък с надвиснали проводници. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три хорови формации подаряват празничен концерт на Пазарджик

Празничен концерт „Дни на българското хорово изкуство“ ще се проведе тази вечер в зала „Маестро Георги Атанасов“ – Пазарджик. Програмата включва изпълнения на смесен хор „Тракийска лира“, туристически хор „Гоце Делчев“ и мандолинна формация „Елена Генова“. Събитието цели да покаже силата на хоровото изкуство като носител на духовност,..

публикувано на 22.11.25 в 07:05

Кампанията "Шофирай със сърце и разум" гостува в Пловдив

Кампанията "Шофирай със сърце и разум" гостува в Пловдив с изложба, игри и демонстрации за безопасно поведение на пътя.  Събитието се организира от Фондация "Ани и Явор: Ключът е любовта" . В пространството над подлеза на улица "Гладстон" ще бъде открита благотворителната изложба на 18-те финалисти от националния конкурс за рисунка с послание..

публикувано на 22.11.25 в 07:00

В Стария Пловдив три дни "по вино да ни върви"!

С традиционно шествие, водено от Бог Дионис и под ръмящ дъжд, в Пловдив започна фестивалът „Дефиле на младото вино“ .  Неговото 17-то издание и този път се провежда в Стария град и ще продължи до неделя.  В 17 възрожденски къщи се представят 62-ма участници, от тях 46 винарски изби и 16 производители на храни.  В трите фестивални дни..

публикувано на 21.11.25 в 17:34

Присъда за двама шофьори за катастрофа с жертва в Пловдив

Пловдивският окръжен съд призна двама шофьори за виновни за катастрофа, при която загина младеж в центъра на Пловдив.  Тежкият инцидент стана на 26-ти октомври преди две години.  Тогава на кръстовището между бул. „Цар Борис III Обединител“ и ул. „Граф Игнатиев“ два мерцедеса, управлявани от млади мъже, нарушават правилата за движение, в резултат..

публикувано на 21.11.25 в 16:07

Бащи с ограничени от съда права протестираха в Пловдив

Бащи с ограничени от съда права протестираха днес в Пловдив с настояване да имат възможност да виждат и се грижат за децата си. Пред съдебната палата те издигнаха плакати и транспаранти с призиви за промяна на съдебните решения и законовата уредба, които ги ощетяват. Обединени в неформалното сдружение "Бащите на Пловдив" хората разказаха..

публикувано на 21.11.25 в 12:49