Нов месец – нови и по-високи цени на природния газ.
Ако говорим за политически реакции относно увеличаване цената на газта - може би трябва отчетем, че ние все още сме във фазата на избори и след избори. И реакциите естествено продължават в тази плоскост. Това заяви Антон Иванов предаването "Точно днес" на Радио Пловдив.
Енергийният експерт подчерта, че решението за 30% увеличение на синьото гориво, трябва да се погледне от две страни.
От една страна - Комисията по енергийно и водно регулиране прилага определени законови и нормативни норми. И в този смисъл то е логично като резултат. Самият механизъм обаче за ценообразуване в тази сфера е доста сложен. Той е ясен за много малък кръг пряко заети специалисти. В този смисъл за широката общественост е важно дали има доверие в тези решения, а това доверие, като че ли е нарушено в последните дни. Натрупаха се няколко фактора. През зимата ние бяхме свидетели на едно по-толерантно отношение по отношение на цените. В смисъл - не беше допуснато повишение, каквото беше поискано от "Булгаргаз". След това имахме един тежък зимен период, в който консумацията на газ естествено скочи. В резултат - ние вече нямаме буфери в системата, както каза и министър Павлов. И аз нямам причина да се съмнявам в неговите думи. Нямаме буфер в системата, който да поеме вече разликите, а имаме условие за скокообразно повишение на цената. Отделно имаме и ценови решения за повишаване на други, макар и несвързани, но отново общественозначими цени, като цената на водата например. И това всичко създава в обществото едно напрежение, едно основателно съмнение доколко решенията са обосновани, заяви Иванов.
Той допълни, че повишението на тока и на парното е естествено.
Защото за централите, които произвеждат топлина и електричество на базата на природен газ, цената на синьото гориво е основният фактор, който определя крайната себестойност на продукцията. Така че - естествено е повишението на цените и при тях. Но тук основният въпрос е как се преразпределят разходите между доста различни типове консуматори. Според мене е ясно на всеки, че в крайна сметка цената трябва да се плати. Това, което буди безпокойство е, че не сме уверени, че плащаме онова, което потребяваме, заяви енергийният експерт.
Цялото интервю с Антон Иванов можете да чуете в звуковия файл.Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..