Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съкровището от Над Сент Миклош собственост на български канове

В Националния археологически музей до 9 юли е показано най-голямото златно съкровище от ранното Средновековие от селището Над Сент Миклош. 

То е подарено на австроунгарския император Франц Йосиф и досега е било показвано само в музей във Виена. 

Съкровището е намерено случайно при изкопни работи в Банат през 1799 г. от двама братя, които са българи зеленчукопроизводители от Търновския край. 

Епиграфски находки по златните съдове показват, че те най-вероятно са с прабългарски произход, заяви пред Радио Пловдив археологът проф. Казимир Попконстантинов от Великотърновския университет. 

Доказват го особености на изписването на кирилската буква В (гръцката бета), характерни за първата половина на 9 век, и рунически надписи, които са прабългарски, но още не са разчетени. 

До земите на Банат през ранното Средновековие е достигал през 7 в. братът на Аспарух кан Кубер, който е отседнал там на път за Южна Европа. Кановете Крум и Омуртаг са воювали по тези земи през 9 в., така че най-вероятно те са били притежатели на златното съкровище, което е сборно, както са тракийските съкровища, смята професорът. 

Златните съдове може би са направени в ателие в Мала Азия или Иран, коментира Казимир Попконстантинов.

Любопитната история за намирането на 23-те златни съда от двамата братя българи и още от доказателствата защо съкровището има българска следа можете да чуете в прикачения файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Пловдивската опера представя премиерно "Отело" от Верди

Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив.  В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..

обновено на 31.01.25 в 07:31

Венета Маринова открива изложбата "Точно време"

Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив.  Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..

публикувано на 31.01.25 в 06:52