Бившият здравен министър Петър Москов незаконно е наложил най тежкото възможно наказание – отнемане на лекарските права за срок от две години на патолога от пловдивския онкологичен център др Петко Маслев. Това реши тричленен състав на Върховния административен съд.
Москов наложи тежката санкция през ноември миналата година, след като проверка установи, че въз основа на грешни заключения на патолога са правени ненужни радикални операции на пациентки.
Проверките в пловдивския Комплексен онкологичен център започнаха след изнесени от предаването “Господари на ефира“ пет случая на пациентки, на които са извършени тежки операции с отстраняване на органи, за които последващи медицински становища твърдят, че са неоснователни. Заради повтарялите се във времето ненужни и увреждащи манипулации, Москов наложи директно най-тежкото наказание на Маслев – отнемане на лекарските права.
Законът обаче допуска най -тежкото наказание да се налага само при повторно констатирано нарушение. Това са и мотивите на съда да отмени заповедта, с която Москов отнема правата на Маслев. “Не са налице предпоставките на чл.193, ал.1, т.1 от Закона за здравето за отнемане правото на др Маслев за упражняване на медицинска професия. Съгласно тази разпоредба министърът на здравеопазването може със заповед да отнеме правото на едно лице да упражнява медицинска професия в Република България за срок от шест месеца до две години в случаи на повторно нарушаване на утвърдените медицински стандарти. В §1, т.5 от Допълнителните разпоредби на Закона за здравето е дадено определение на “повторно нарушение”. "Повторно нарушение" е нарушение, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което нарушителят е наказан за нарушение от същия вид“, посочва съдът.
“Събраните по делото доказателства навеждат на извода, че към момента на издаване на заповедта срещу др М. не е налице влязло в сила наказателно постановление за извършено нарушение на утвърдените медицински стандарти, което евентуално да обуслови повторно нарушение. Посочените нарушения са установени за първи път и не може по отношение на тях да се направи извод за повторност по смисъла на §1, т.5 от ДР на Закона за здравето“, се казва в мотивите на съда. Затова съдът отмена заповедта на Москов и осъжда здравното министерство да плати 510 лева съдебни разноски по делото.
Решението може да бъде обжалвано в 14дневен срок.
Три токови удара са причината за напълно спрялото или намалено водоподаване тази вечер в Пловдив. Имало е прекъсвания в помпените станции "Юг' и "Север", съобщи за Радио Пловдив Йордан Чемишев от водоснабдителното дружество. Заради спирането на станциите липсва вода в горните етажи на сградите в целия град, а при първите етажи, налягането е значително..
35-годишният шофьор от Садово, който блъсна трима в подлеза на "Гладстон" е привлечен като обвиняем заради нанесена средна телесна повреда при катастрофа. Според автотехническата експертиза той е шофирал с несъобразена скорост – 86 км/ч при ограничение от 40 км/ч, което е довело до загуба на контрол над BMW-то и катастрофа. Инцидентът стана..
На изпита по химия за магистърските специалности в МУ - Пловдив се явиха над 1200 кандидат-студенти, които се борят за общо 332 места, разпределени в квоти - мъже и жени, държавно обучение. Кандидатите определиха теста по химия като приемлив и добре структуриран. Повечето от бъдещите медици смятат, че новият изипитен вариант е по удачен и не..
Инцидентът е станал около 13 часа, когато лек автомобил и камион са се ударили челно между селата Труд и Граф Игнатиево. Шофьорът на колата е транспортиран в болница за преглед. До получаване на медицинските резултати, трафикът се пропуска само в едната пътна лента и се регулира от полицейски служители.
По 12 големи инфраструктурни проекта на обща стойност 85 милиона лева вече са подписани споразумения и започва работа по тях. Средствата за реализацията им са от държавно финансиране. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров. Предстои подписването на споразумения за още два обекта, като така общата сума ще стигне до 100 милиона лева...