Законопроектът за уседналостта, ограничаващ гласуването на българите в чужбина, беше грешка. Но тя не се отрази върху рейтинга на президента Радев, коментира за Радио Пловдив социалният психолог Антоанета Христова.
Според Христова темата за уседналостта е от години и е актуална и днес, но начина, по който се извърши, е грешка.
Когато говорим за последните събития и за повода, по който президента направи своето обръщение, за мене този повод беше оправдание, начин да се убие смисълът защо предизвика толкова приказки около сбърканите закони, защото всички експерти, аз не съм експерт по писане на закони, но мога да кажа, че моите колеги, които са, казват, че законът има смисъл, то и като философия си заслужава да дебатираме и всичко да бъде облечено в законова точна, конкретна, експертна форма, но за съжаление с този закон това не се е случило. И мисля, че фалът, който се случи, беше, че се написа текст, който изложи в някаква степен администрацията, тези които са го писали, тези които се опитаха да скрият зад чиновника собственото си неудобство, че вадят такъв закон нито в момента, в който трябва да бъде изваден, нито след съответното усилие, което администрацията трябва да положи, за да подготви един законопроект и да го представи пред гражданите. Така че много фалове се струпаха и за мен вчерашният акт на президента беше просто опит да пренасочи отново темата не към законопроекта, а към проблема, който той се е опитал да реши. Промени се това, че в резултат на скандала, в резултат на недобре разписани текстове, в резултат на някои недоразумения, които се случиха в президентството и в министерския съвет във връзка с подготовката на този законопроект, темата стана актуална. Започнахме да говорим за това, че ние можем да мислим свободно и широко по темата уседналост и по темата кой има право да гласува и да има отношение към това какво става на територията на страната.
Тази тема обаче е актуална от много години, затова, че външни сили влияят върху изборите у нас се отнася и за Турция, и за други държави. Но моята мисъл е, че проблемът е много голям от много отдавна. Дали обаче президентът, дали други обстоятелства, тъй като общият контекст на политическите събития в България показва промяна на политическата конструкция, процес, който като че ли започва някои мантри да бъдат разкривани, че са били мантри и не са били истина. Имам предвид лъженовините, имам предвид това, че всички трябва да бъдем напълно свободни и че като граждани на България имаме право да гласуваме, независимо в коя точка и колко ни е нямало в страната. А мантрата затова, че трябва да има много политически сили, в името на това да бъдат представени всички – все лъжливи мантри, лъжливи тези, които влияеха върху политическия живот в страната.
Когато говорим за президента, не знам доколко неговата личност и неговото изказване и тази грешка ли беше причината да започнем да говорим или просто по-ясно, по-ярко стана видимо за всички, че темата уседналост е тема, която може да бъде изговаряна и няма да бъдем наказани затова. Пак казвам, не свързвам темата изцяло с президента, за мен това е стара тема и постепенно идва моментът, в който тя трябва да бъде дебатирана и да бъде взето осъзнато информирано решение. Както и това, което според мен много скоро ще стане ясно и ще стане дебат, за значението на образованието при гласуване. Правото на гласуване трябва да бъде свързано с нещо. Това да гласуваш не е просто движение на свободни атоми в пространството, които нямат съзнание и мисъл, гласуването е съзнателен интелектуален акт.
Христова определи президента Радев все още като системен играч, за разлика от останалите политици.
Антоанета Христова коментира и преговорите между политическите партии за нов кабинет, водени от ГЕРБ, които определи като добре протичащи и оптимистично прогнозира, че кабинетът Борисисов 3 има шанс да изкара пълния си мандат.
Цялото интервю с Антоанета Христова е в звуковия файл.
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..