Специален закон за „Пловдив- европейска столица на културата“ ще разреши сегашните пречки пред финансирането, което държавата дължи на проекта- каза пред Радио Пловдив членът на управителния съвет на фондация „Пловдив 2019“ Мариана Чолакова.
Тя определи това като тест за местните депутати от всички политически сили.
Пред Радио Пловдив Чолакова каза още, че за нормалната работа по подготовката на домакинството фондацията спешно се нуждае от поне 30 процента аванс от дължимите 20 милиона лева, необходими, за да се направят разплащания с проекти, които вече са стартирани, иначе доближаваме критичната точка на невъзможност да работим с културните оператори, които вече имат спечелени проекти, каза Мариана Чолакова.
Крайно време е държавните институции да осъзнаят, че проектът „Пловдив- европейска столица на културата“ не местен, той е национален.
В предаването "Точно днес" с Мариана Чолакова говорихме и в качеството й на един от инициаторите за изграждане на Дом за Пловдивската опера и разгорялата се дискусия около обвързването на предложението за място на сградата на територията на панаирния град и приемането на 20% от държавните акциите на дружеството от общината.
Цялото интервю за двете каузи на Пловдив е в прикачения звуков файл.
Промените в закона за движение по пътищата целят индустриално събиране на глоби, а не превенция на пътния травматизъм. Това коментира Богдан Милчев от Института за пътна безопасност след като депутатите приеха изменения, свързани с шофьорите. Основно те са за по-високи глоби, за засичане на средна скорост и за уеднаквяване на наказанието при..
От днес влиза в сила двойното етикетиране на стоките в магазините и пазарите. В Пловдив магазините вече са готови за цените в евро и лева, а на пазарите две трети от търговците и производители на плодове и зеленчуци до последно поставяха етикети в българска валута. С въвеждането на двойното обозначение на цените от днес, това трябва да..
Нелоялни практики и опити за измами заради влизането в еврозоната едва ли ще има в преходния период. По-скоро такива може да има чак през януари при двойното обръщение на парите. „Когато влезете в магазина и дадете 20 лева, а трябва да ви върнат рестото в евро – ще се изисква много бърза калкулация. Това ще води до много грешки, а някъде..
Лицензираните екскурзоводи у нас излязоха с петиция до Министерството на срещу отмяната на Наредбата за регулация на екскурзоводската професия. Такова искане е направено на среща в министерството в края на месец юли. Според лицензираните екскурзоводи то е продиктувано от икономически интереси на конкретни туроператори, които имат полза от..
Министерският съвет прие разпореждане за образуване на „Магазин за хората“, определен е и Съвет на директорите на дружеството. Първият магазин ще отвори врати пред септември в област Пловдив, а мрежата ще се развива в партньорство с Централния кооперативен съюз. Скептично, критично, иронично бе посрещната идеята на лидера на ДПС Делян Пеевски за..