Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и социален министър в кабинета „Борисов – 2“, смята, че намеренията на новите управляващи в социалната политика са доста скромни. Има общи пожелания и общи намерения, както и условия, като това, ако се достигне 120 милиарда лева БВП едва тогава минималната заплата да стане 650 лева.
Реално е минималната работна заплата да стане 650 лева. Това е скромно намерение, защото тя и сега расте със същите темпове. Ако МРЗ стане толкова, то и средната ще се повиши и може да стигне 1500 лева. Заплатите ще вървят нагоре и защото проблемът с липсващите кадри на трудовия пазар ще се задълбочава, коментира той.
Що се отнася до пенсиите, отстъпки бяха направени и от двете страни. Решението за увеличаване на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст не е справедливо, защото хората с най- малък принос към осигурителната система ще взимат колкото тези, които са се осигурявали. По- справедливо е да се върви към индексиране на всички пенсиите, но не към 2009-та година, а към по- близките години, каза Калфин.
Сега най- ниската пенсия е 160 лева, до края на годината ще стане 200 лева, но е несправедливо. Увеличаването на заплатите внася ресурс в пенсионната система. Тя има резерви и затова трябва да се говори за преизчисляване на всички пенсии, е тезата на ексминистъра.
Според него частични промени няма да решат проблемите с пенсиите за нетрудоспособност, а е необходима цялостна реформа като ресурсът бъде насочен към хората, които действително имат нужда от адекватна подкрепа. Необходима е реформа в съгласие с всички групи. Трябва да се отделят хората, които са трудоспособни и да бъдат подкрепени, за да си намерят работа. Възрастни хора и деца трябва да бъдат подкрепени от социалната система, подчерта бившият социален министър.
Той потвърди, че има злоупотреби с тези пенсии, но няма кой да каже колко са, а и освен това е скептичен, че може да бъде спестен голям ресурс. По думите му, лекарите, които работят в ТЕЛК, нямат право да работят на друго място, което също е несправедливо, защото те са ниско платени.
Всяка промяна трябва да бъде обяснена на хората, които са в неравностойно положение. Новата система трябва да им даде нови възможности, коментира Калфин.
Той смята, че коалиция между ГЕРБ и Патриотите е единственият вариант за управление при така структурираното 44-то НС.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..