Следя ситуацията в Турция и как се развиваше в условия на извънредно положение.
Той припомни, че по време на кампанията за референдума, е имало такава само "за” промените.
Нямаше никаква кампания от страна на противниците на едноличното управление, оглавявани от лидера на Републиканската партия. Въпреки невъзможността да се провежда кампания по медиите и на публични места против референдума на Ердоган, в Турция имаше огромно очакване, че голяма част от избирателите са привърженици на светска държава и на Кемал Ататюрк. И затова се очакваше, че борбата ще бъде много ожесточена, обясни Октай.
Той не скри тревогата си и опасенията си, че Турция е изправена на ръба на гражданска война. От две години в Турция има извънредно положение, което вчера се удължи с още три месеца, това е почти военно положение в Турция. Едноличното управление на Ердоган продължава почти две години след опита за атентат. Още повече - в източните части на Турция има военни действия, партизански действия от ПКК и всичко това говори, че Турция проведе този референдум в тези сложни условия. Още повече, Турция се раздели на кемалистка светска Турция и ислямистка Турция. И вместо да се смекчи тона в нощта на излизането на резултатите, Ердоган насъска площадите против всички, които са гласували против референдума и каза, че тепърва под лупа ще се гледа и ще им се търси отговорност. Всичко това и процесите, които наблюдаваме от два дни в големите градове - Истанбул, Анкара, Анталия и други говори, че в Турция назрява много тежка ситуация. По тази причина той бързаше да удължи извънредното положение, за да може да забрани тези протести. Той се заканва на НАТО, заканва се на Европейския съюз. Виждайки това напрежение в страната изнася агресията навън, коментира Осман Октай.
Според него българските мюсюлмани и турци са притеснени от тази агресия на Ердоган.
Аз се опасявам българските мюсюлмани да не останат между агресията на Анкара и агресията на така наречените наши патриоти, които идват на власт с ГЕРБ, допълни Октай.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..