Всички институции трябва да работят за добрата подготовка и успешното председателство на България, което да е с ясни приоритети. Това каза в Пловдив Вицепрезидентът Илияна Йотова по повод подготовката на страната ни за председателството на Съвета на ЕС следващата година.
Йотова уточни, че страната ни се очертава като стабилната част от региона на Югоизточна Европа, на фона на всичко, което се случва около границите ни.
България трябва ясно да постави въпроса за сигурността в ЕС и за разрешаване на две много тежки кризи - миграция и бежанци. От друга страна Европа още не е излязла от много тежката финансова и социална криза, подчерта вицепрезидентът
Очевидно е, че у нас ще има голяма коалиция и много сериозна опозиция, каза още Йотова и посочи, че според нея това е гаранция за успешен мандат.
Всички ние ще спечелим, ако поне до председателството, както и в тези шест месеца, когато България ще е председател на ЕС, партийните страсти отстъпят място на националния консенсус, смята още вицепрезидентът.
Илияна Йотова взе участие в научна конференция за студенти и докторанти в Пловдив на тема „10 години България в Европейския съюз – успехи и предизвикателства“. Тя каза, че оптимизмът и е в младите хора и допълни, че е крайно време България след 10 години в ЕС да се избави от тази роля и позиция като страна, която приема политиките на Европа, но не ги формира и не ги реализира.
По повод на промените, които ще се обсъждат в изборното ни законодателство Илияна Йотова заяви, че е горещ привърженик на чл. 26 от Конституцията, който дава еднакви права и задължения на всички български граждани, независимо къде се намират те.
Това е един от текстовете, който има най-голяма подкрепа от всички българи, смята още Йотова. Тя не е убедена, че този състав на 44-то НС ще е в готовност с новите предложения на Изборния кодекс.
Имаме нужда и от хоризонтални промени в Закона за българите в чужбина, както в Закона за чужденците и в Закона за българското гражданство, защото други промени ще са кръпка на парче, заключи Йотова.
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..
В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..
България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..