Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха уран и във водата на Велинград

| обновено на 21.04.17 в 14:58

Наличието на уран в питейната вода на Велинград и околните селища е два пъти над допустимите норми, съобщиха от регионалната Здравна инспекция. 

Водоснабдяването в куротния град е спряно и вода се подава от алтернативен източник - помпена станция. На хората от околните села се препоръчва да не пият вода, а да я ползват само за битови нужди.

Румен Атанасов, началник на отдел "Държавен здравен контрол" към РЗИ Пазарджик допълни, че зоните са части от квартал "Чепино" и "Лъдженец", село Грашево и махала "Мечо корито" и населените места "Света Петка", местността Юндола и Пашово. 

Разпоредили сме да спрем водоподаването за питейни нужди. Вероятно вече е спряно това водоподаване от Клептуза и Легоринец. Водоизточниците, за които са получени отклонения, са изключени. Жителите на град Велинград могат да бъдат спокойни, тъй като питейната вода за града е осигурена от пречиствателната станция на града, основно която захранва и до момента е захранвала две трети от града, сега ще захранва целия град. Остават другите населени места, за които просто трябва да се търси алтернатива, каза още  Атанасов.
По-рано директорът на Регионалната здравна инспекция в Пазарджик Фани Петрова съгласува информацията с Министерството на здравеопазването.

Днес следобед Районната прокуратура - Велинград се самосезира по случая и възложи проверка на полицията дали има данни за престъпление за екозамърсяване, което застрашава хората и околната среда. Срокът за приключване на проверката е 14 дни. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Асеновград очакват валежи от 25 литра на квадрат

Община Асеновград  предупреди за  предстоящо влошаване на времето в региона. Според получената от метеорологичната служба информация днес се очакват интензивни валежи от около 25 л/кв.м. Възможно е дъждът да бъде придружен и с градушка, предупреждават метеоролозите. Според прогнозата за времето следобед се очакват валежи в Родопите.

публикувано на 30.07.25 в 07:36

На летище "Пловдив" кацат двата шведски самолета за борба с пожарите

На летище "Пловдив" тази сутрин ще кацнат двата шведски самолета, които ще се включат в гасенето на пожарите у нас. Екипажите ще бъдат посрещнати от министъра на вътрешните работи Даниел Митов и ръководствата на Пожарната и полицията в Пловдив.  Досега по Европейския механизъм за гражданска защита пристигнаха 5 хеликоптера от Унгария, Словакия,..

обновено на 30.07.25 в 07:28

Продължава отстраняването на ел. аварията в Раковски

Раковски и съседните села останаха без ток и тази нощ заради аварията в електрическата подстанция, причинена от силната буря във вторник вечер.  Вчера през деня електричеството бе частично възстановено, но от Електроснабдяване - Юг информираха, че снощи ще бъде изключено отново. Очаква се през деня токът да бъде пускан с прекъсвания, а аварията да бъде..

публикувано на 30.07.25 в 07:28

Срути се таванът на кметството в с. Анево, няма пострадали

Окаченият таван на бившето училище в село Анево се срути. При инцидента няма пострадали – съобщиха от кметството в Анево. Сцепила носещата греда на целия покрив. Там се помещава кметството на селото, както и друга служба. Част от окачения таван днес е паднал буквално върху главите на служители на Общинската администрация. За щастие, няма..

публикувано на 29.07.25 в 18:50

Катастрофа затвори Троянския проход

Временно е ограничено движението  през Троянски проход в района на Кърнаре заради катастрофа между два камиона, съобщиха от АПИ.   Обходният маршрут за леките автомобили е през прохода Шипка, а шофьорите на товарните автомобили изчакват на място.

публикувано на 29.07.25 в 15:55