Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив съхрани емблематични паметници на културата в дигитален архив

| обновено на 25.04.17 в 14:39

Над 50 000 обекта от културно-историческото наследство на Пловдив са дигитализирани по проект, който общината реализира със средства от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Това съобщи на заключителна пресконференция ръководителят на проекта Пламен Панов. 

По думите му  вече е създадена електронна база данни за паметници, археологически разкопки, книги, скулптори, предмети на бита и други артефакти от от фондовете на най-важните културни институции на територията на Община Пловдив – Народна библиотека „Иван Вазов“, Регионален исторически музей – Пловдив, Регионален етнографски музей, Регионален археологически музей, Общински институт „Старинен Пловдив“ и Градска художествена галерия – Пловдив. 

10 % от тях представят ромската култура. По проекта са оборудвани 2 дигитални центъра и 4 мобилни станции, където e извършена  дигитализацията на недвижимото наследство.

Проектът, в който се включва и дигитализацията на 30 емблематични недвижими културни паметници като Римския стадион, Античния театър, Данчовата къща в Стария град и др.  ще допринесе за опазването на културното наследство, насърчаване на разнообразието в културата и изкуствата, както и съхраняването му за бъдещите поколения, заяви ресорният заместник кмет Амелия Гешева .  

Стойността на проекта  „Дигитално културно-историческо наследство на община Пловдив“ е 586 778 евро и бе реализаран за две години. Предстои  до края на седмицата да заработи единна платформа, която ще позволи и пълен достъп до системата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вандали обгазиха с лютив спрей заведение и магазин в Пловдив

Два случая на вандалски прояви с лютив спрей притесниха посетителите на нощно заведение в "Капана" и служителите на хранителен магазин, аптека и ресторантант на ул. "Капитан Райчо". След полунощ в заведение в "Капана" се е разнесла силна неприятна  и задушлива миризма и клиентите масово са излезли навън с насълзени очи и затруднения в дишането...

публикувано на 22.11.25 в 16:15

Животът е най- големият ни дар, обща отговорност е да го пазим на пътя

В Пловдив бе открита благотворителната изложба на финалистите от националния конкурс за рисунка с послание "Шофирай със сърце и разум. Пази живота. Някой ни чака. Някой ни обича". Тя е част от кампанията "Шофирай със сърце и разум" на Фондация "Ани и Явор: Ключът е любовта".  18 рисунки, две от които на загиналите с апешеходна пътека..

публикувано на 22.11.25 в 13:38

Водата в пазарджишкото село Хаджиево остава негодна за пиене

Пазарджишкото село Хаджиево остава без питейна вода, тъй като  работата по подмяната на стария тръбен кладенец е затруднена.  Към момента вода по чешмите има, но тя е с влошени качества и не трябва да се ползва за пиене. Водата в Хаджиево е негодна за пиене заради манган Седмица след забраната за питейни нжди, реултатите от чешмите показват, че..

публикувано на 22.11.25 в 11:27

Монтират фотоволтаици на 10 социални заведения в Пазарджик

Община Пазарджик спечели проект за изграждане на фотоволтаични системи и модернизация на социалните услуги.  Проектът се финасира по Плана за възстановяване и устойчивост с 973 092,68 лева и ще бъде реализиран в 10 заведения за специализирани социални услуги. Основната цел на инвестицията е подобряване на енергийната ефективност, ускорена..

публикувано на 22.11.25 в 11:12

ПП-ДБ искат дигитални фишове от общинската полиция в Пловдив

Да се въведе система за дигитализиране на фишовете, издавани от общинската полиция в Пловдив за нарушения по Закона за движението по пътищата. Това предлагат съветниците от   "Продължаваме промяната – Демократична България" с внасянето на питане до кмета Костадин Димитров.   Според  съветника Борислав Матеев това е наложително заради..

публикувано на 22.11.25 в 09:40