Македония е в безизходица , в „кьор сокак“, но напрежението, което сега избухна с атаката на парламента е с много по- дълбоки корени- коментира в програма „Ден след ден“ Александър Йорданов.
Става дума за неизживени комплекси от миналото, фалшиви представи за македонската идентичност. Толкова фалшиви, че провокират албанската общност, каза анализаторът, бивш наш посланик в Македония. По думите му, когато съседът ти се прави на античен човек, представя се това, което не е, а ти го познаваш отдавна и то като друг - това дразни.
Манията за антично величие действа агресивно спрямо албанците. Вярно, посочи Йорданов, че и техните реакции също са крайни. Те казват- вие се правите на по- великите от великите, смятате се за изключителни, но и ние не ви отстъпване, на всичко отгоре имаме права, които не сме получили.
Спорът е с историческа брада и прогнозите не са оптимистични.
На терена на актуалната политика анализаторът посочи парадокс. Никола Груевски управлява вече 10 години, предизвика няколко пъти предсрочни избори и отново ги спечели през декември. Но няма парламентарно мнозинство. Логично е президентът Георге Иванов да даде мандат на тези , които могат да направят правителство - социадемократическия съюз. Защо Груевски до сега можеше да управлява с албанците, новоизбраният председател на НС да е бил и военен министър, а сега да не става.
Бедата е, че хората в Македония продължават да мислят в етнически понятия, разиграват етническата карта като политическа, а това е изключително опасно, особено на Балканите. Ако тук се постъпва така – ще се покрием с черни забрадки, ще станем гробището на Европа.
Българската позиция е правилна с призива си към сдържаност и разум, тя съвпада с тази на ЕС- смята Александър Йорданов.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..