Македония е в безизходица , в „кьор сокак“, но напрежението, което сега избухна с атаката на парламента е с много по- дълбоки корени- коментира в програма „Ден след ден“ Александър Йорданов.
Става дума за неизживени комплекси от миналото, фалшиви представи за македонската идентичност. Толкова фалшиви, че провокират албанската общност, каза анализаторът, бивш наш посланик в Македония. По думите му, когато съседът ти се прави на античен човек, представя се това, което не е, а ти го познаваш отдавна и то като друг - това дразни.
Манията за антично величие действа агресивно спрямо албанците. Вярно, посочи Йорданов, че и техните реакции също са крайни. Те казват- вие се правите на по- великите от великите, смятате се за изключителни, но и ние не ви отстъпване, на всичко отгоре имаме права, които не сме получили.
Спорът е с историческа брада и прогнозите не са оптимистични.
На терена на актуалната политика анализаторът посочи парадокс. Никола Груевски управлява вече 10 години, предизвика няколко пъти предсрочни избори и отново ги спечели през декември. Но няма парламентарно мнозинство. Логично е президентът Георге Иванов да даде мандат на тези , които могат да направят правителство - социадемократическия съюз. Защо Груевски до сега можеше да управлява с албанците, новоизбраният председател на НС да е бил и военен министър, а сега да не става.
Бедата е, че хората в Македония продължават да мислят в етнически понятия, разиграват етническата карта като политическа, а това е изключително опасно, особено на Балканите. Ако тук се постъпва така – ще се покрием с черни забрадки, ще станем гробището на Европа.
Българската позиция е правилна с призива си към сдържаност и разум, тя съвпада с тази на ЕС- смята Александър Йорданов.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..