Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македония е в "кьор сокак", а спорът има историческа брада

| обновено на 28.04.17 в 15:41

Македония е в безизходица , в „кьор сокак“, но напрежението, което сега избухна с атаката на парламента е с много по- дълбоки корени- коментира в програма „Ден след ден“ Александър Йорданов.

Става дума за неизживени комплекси от миналото, фалшиви представи за македонската идентичност. Толкова фалшиви, че провокират албанската общност, каза анализаторът, бивш наш посланик в Македония. По думите му, когато съседът ти се прави на античен човек, представя се това, което не е, а ти го познаваш отдавна и то като друг - това дразни.

Манията за антично величие действа агресивно спрямо албанците. Вярно, посочи Йорданов, че и техните реакции също са крайни. Те казват- вие се правите на по- великите от великите, смятате се за изключителни, но и ние не ви отстъпване, на всичко отгоре имаме права, които не сме получили.

Спорът е с историческа брада и прогнозите не са оптимистични.

На терена на актуалната политика анализаторът посочи парадокс. Никола Груевски управлява вече 10 години, предизвика няколко пъти предсрочни избори и отново ги спечели през декември. Но няма парламентарно мнозинство. Логично е президентът Георге Иванов да даде мандат на тези , които могат да направят правителство - социадемократическия съюз. Защо Груевски до сега можеше да управлява с албанците,  новоизбраният председател на НС да е бил и военен министър, а сега да не става. 

Бедата е, че хората в Македония продължават да мислят в етнически понятия, разиграват етническата карта като политическа, а това е изключително опасно, особено на Балканите. Ако тук се постъпва така – ще се покрием с черни забрадки, ще станем гробището на Европа.

Българската позиция е правилна с призива си към сдържаност и разум, тя съвпада с тази на ЕС- смята Александър Йорданов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Ще ни управлява коалиция на отчаянието

Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на   коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица"  и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

Ще наблюдаваме разнородна власт, но и разнородна опозиция

Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това,  а БСП е в трудна вътрешно - партийна..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

Пловдивчани са раздвоени в очакванията си за кабинета "Желязков"

Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..

публикувано на 15.01.25 в 15:35

Росен Желязков прие мандата от президента и представи кабинет

Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен  за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..

обновено на 15.01.25 в 13:43
Мирослав Язов

Заради ДДС върху имотите хората ще купуват от инвеститорите

Ще доведе ли плащането на  20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи.  По думите му ще има голямо преместване..

публикувано на 15.01.25 в 11:06