В деня на труда и на международната работническа солидарност говорим за работещите българи и за усещането за не дотам адекватно заплащане на труда, което неминуемо съпровожда почти всеки в България.
1 май е ден, в който ние можем не само да поставяме и отстояваме своите искания, но трябва да отчетем това, което е направено в годините. Ако не беше 1 май, нямаше да има 8 часов работен ден, майчински, болнични и пенсии, обезщетения за безработица и отпуски. Затова от „Подкрепа“ решихме, че този празник трябва да бъде отбелязан. Защото той не е празник на една или друга политически сили, а на трудовите хора, заяви в интервю за Радио Пловдив Йоанис Партениотис, вицепрезидент на синдиката.
Вицепрезидентът на "Подкрепа" подчерта, че България е на последно място по заплащане на труда в ЕС. Трябва ясно и точно да кажем – българския работник е недооценен и подценен от бизнеса у нас. Данните показват, че неговата производителност е два пъти по-ниска от средната европейска, но пък и неговия труд е четири-пет пъти по-ниско платен. На практика това означава, че българския работник получава два пъти и половина по-ниско заплащане за своята производителност. Необходимо е адекватно заплащане на труда, което респективно да повлияе и на размера на пенсиите, категоричен е Партениотис.
Цялото интервю с Иоанис Партениотис можете да чуете в звуковия файл.
Икономическият анализатор от Института за пазарна икономика Явор Алексиев заяви пред Радио Пловдив, че скоро не се очаква българите да получават европейски заплати.
Европейските заплати няма да се случат скоро в България. Поне що се касае за средната работна заплата за страната. Когато обаче говорим за средна заплата трябва да уточним, че едва 30% от хората получават такова възнаграждение, обясни Алексиев.
Той коментира и заявката на политическите партии, че средната работна заплата ще достигне 1500 лева.
Това обещание не може да се реализира. Освен, ако не видим някакъв бурен икономически растеж, който да е в порядъка на 4-5 %. Ръст на възнагражденията ще има. Средната работна заплата вероятно ще стигне до 1300-1350 лева, но тя ще се получава от много малък кръг българи, обясни Явор Алексиев.
Цялото интервю с Явор Алексиев можете да чуете в звуковия файл.
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..