Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скулпторът Свилен Костадинов в галерия "Възраждане"

| обновено на 02.05.17 в 12:13

В галерия "Възраждане" ще се открие изложба скулптура и рисунки на доц. Свилен Костадинов. Пластиките са в предпочитания от автора мрамор и гранит, а рисунките са от подготвителния период. В експозицията и фигуратива и негфигуратива са подчинени на овалната форма, за която скулпторът казва, че   Овалите създават усещане за безкрайно  движение  на  силуетната  линия, близост до природните форми и възможност за медитативни състояния при наблюдаване. Затова и  цялата изложба може да бъде поставена под знака на един от циклите "Форма и светлина". 

  Свилен Костадинов носи призванието си – да работи блестящо с камъка – тихо и скромно. Неговите ваяния също са немногословни и вглъбени в себе си. Формите са окръглени, носят силата на материала, но някак гальовно и шепнешком. В ръцете на Свилен мраморът показва неочаквана нежност и обичливост. Това се случва – но само в ръцете на майстор, а в случая, това е Свилен Костадинов.

  Камък, габро, мрамор. И недостъпни, невидими форми, които се крият вътре, в твърдата сърцевина на материала. Докато в него не проникне третото око на скулптора и силната му ръка не започне да извайва онова, което камъка крие .

  Краси Алексиева, 2017 г.

Снимка

Пластичния изказ, в който развивам своите творчески търсения се оформи в първите години на моя професионален път. В духа на класическата форма изграждам своя пластична линия, която следвам и развивам във времето. Тази пластична линия се характеризира със стремеж към солидна конструкция на композицията, яснота при изграждане на  формата и емоционална  наситеност на обема. Изявено е предпочитанието ми към овалната форма, която създава възможност за по-богато пластично изграждане на скулптурната композиция.  Овалите създават усещане за безкрайно  движение  на  силуетната  линия, близост до природните форми и възможност за медитативни състояния при наблюдаване.

  Тематичния кръг, с който боравя не е голям. Заключава се в няколко на брой теми с общочовешко значение и теми без конкретна формулировка, където  чрез пластичния език на обема (основното изразно средство в скулптурата) внушавам определени състояния и настроения.  Що се отнася до формалните теоретични определения  фигуратив – нефигуратив, за мен те имат само протоколен  характер. Общото им название е скулптура. В този смисъл, аз работя  фигуратив и нефигуратив с еднакво удоволствие и с равностойни резултати, обединени от духа на моя пластичен език. През целия си професионален път съм работил предимно с камък. Успоредно с това имам един доста дълъг период (около 20 г.), в който работих бронз, а в първите години имам десетина работи  от дърво. Мога да кажа, че познавам  добре класическите скулптурни материали и техники. В последните 15-16 години работя само камък – мрамор и гранит . Камъка е материалът, с който мога да общувам и да се изразявам най-пълноценно, материал, който запазва в най-чист вид езика на скулптурата и е олицетворение на самото понятие скулптура.

  доц.  Свилен Костадинов, 2017 г.

Свилен Костадинов  през 1978 г. завършва скулптура при Панайот Димитров във Великотърновски университет "Св. Кирил и Методий ". Участва в множество общи изложби и симпозиуми по скулптура в България, Германия, Холандия, Турция, Италия. Има осъществени 10 самостоятелни изложби. Реализирал е над 10 монументални творби.

  Награди: - 2010 Награда за скулптура "Приятели на морето", Бургас - 2005 Почетен знак за цялостно творчество на община Пловдив - 2003 Награда на Галерия Ромфея

Скулптури на автора притежават: Националната художествена галерия, Художествени галерии и частни колекции в България, Италия, Франция, Германия,Швейцария, Турция, Холандия.

- 2008 доцент по скулптура в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив

Монументални работи:

- 2012 Паметен знак на Фритьоф Нансен - София- 2011 "Човекът, който ходи" - паркова скулптура в Европейски Колеж по
Икономика и управление, Пловдив
- 2009 Паметна чешма –мрамор- село Марково, Пловдив
- 2007 Паметник на Христо Ботев -гранит - Пловдив
- 2006 Паркова скулптура "Извор," –мрамор- частен парк в село Марково
- 2006 Паркова  скулптура- Sunwey Lagoon - Куала Лумпур, Малайзия
- 2003 Паметник на Христо Г. Данов – бронз- с. Хр. Даново
- 2003 Портрет на Борис Христов - мрамор - фасадата на родната му къща, Пловдив
- 2002 Портрет на Й. Йовков - мрамор - фасадата на Военна болница, Пловдив
- 2001 Паметник на загиналите авиатори –гранит- 24 военно-въздушната база, Крумово.

В периода от 1997 до 2000 г., възстановява от гранит четири разрушени бронзови  паметника в Пловдив:
- Паметник "В. Петлешков", паметник "Христо Г. Данов", паметник "Антон Безеншек "
Паметен знак за "Първото Пловдивско изложение"

Откриването на изложбата на доц. Свилен Костадинов в галерия "Възраждане" е от 18ч. 

Цялото интервю със Свилен Костадинов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Маестро Диан Чобанов за новата си роля в Операта

В последната неделя на юни в предаването Клуб "Неделя" гостува Маестро Диан Чобанов, който от края на януари тази година е и  директор на Държавна опера – Пловдив. За приоритетите, които е определил като най-важни в своята работа, за все по-засилващата нужда на институцията под тепетата от собствена сграда, за ролята на Концертна зала днес и занапред..

публикувано на 01.07.24 в 16:35

Михаил Вешим: Смешното и сериозното вървят ръка за ръка

В последната неделя на юни, гост в първия час на предаването Клуб "Неделя" бе журналистът и писател Михаил Вешим. За хумора като такъв и има ли той почва у нас, както и дали  чувството за хумор напоследък намалява или се увеличава, той сподели: "Незнам кой прави изследвания през годините в тази посока дали чувството за хумор намалява или се..

публикувано на 01.07.24 в 15:38

Любомир Караджов празнува РД с фотоизложба "Провокативо"

С фотоизложбата „Провокативо“ преподавателят по медии и пиар проф. Любомир Караджов отбелязва своя 60-и рожден ден. Експозицията е подредена в Зеленото училище (учебна база на АМТИИ на гърба на Къща „Ламартин“) в Стария град. „ Всичките обекти са снимани с мобилен телефон, като образите са експонирани върху канаваца – платно..

публикувано на 01.07.24 в 12:01

Преге - предаване за света на книгите, 29.06. - 05.07.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 29.06.2024г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Албер Камю. Лято. Есета. 104 стр., ок. 3А, Фама+, 2024. Владислав Ванчура. Капризно лято. 114 стр., тв. к. ок. 5а, Колибри, 2024. Ю Несбьо. Нощната къща. 240 стр., ок. 4А, ЕМАС, 2024...

публикувано на 01.07.24 в 10:05

В Сопот започват Вазовите празници

Започват Вазовите празници в Сопот, организирани по традиция от общината, съвместно с къща музей „Иван Вазов“ и народното читалище, носещо името на Патриарха на българската литература. Тази година честваме 174 години от рождението на Вазов. От 1 до 9 юли 2024 г.  на ул. „Васил Левски“ /пред бившия кинокомплекс/ е експонирана изложбата..

публикувано на 01.07.24 в 07:33